Etykiety

sobota, 7 października 2017

Urszula Kozłowska "Przedszkolne nutki. Piosenki dla dzieci w wieku przedszkolnym"

Urszula Kozłowska, Przedszkolne nutki. Piosenki dla dzieci w wieku przedszkolnym, muzyka Jerzy Zając, Kraków „CEBP”
Muzyka nie bez powodu jest jednym z elementów edukacji i terapii. Stare powiedzenie głosi, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym tylko częściowa prawda. Muzyka nie tylko wpływa na temperament i nastrój odbiorców, twórców i odtwórców, ale i rozwija wiele umiejętności, przez co zajęcia muzyczne czy muzykoterapia oraz wykorzystanie piosenek w przyswajaniu sobie kolejnych partii materiału jest ważnym  są ważnym elementem wychowania pozwalającym nie tylko rozwinąć zmysł słuchu, pozwolić na ujście negatywnych emocji, ale i rozwijających cierpliwość, kreatywność, systematyczność, koncentrację.
W przypadku najmłodszych dzieci trening muzyczny rozwija umiejętność rozpoznawania różnic w barwie pomiędzy fonemami, rozwija koncentrację i zachęca do używania głosu, a przez to lepiej przygotowuje do mówienia, staje się elementem terapii wspomagającej rozwój mowy oraz pozwala na wzbogacanie słownictwa. Wpadające w ucho słowa i dźwięki staną się również ważnym elementem edukacji czytelniczej. Dobrze rozwinięta koncentracja oraz umiejętność odczytywania fonemów przekłada się na zaangażowanie w ćwiczenie czytania, a później poziom czytelnictwa. Zajęcia muzyczne wpływają także na poczucie wspólnoty, własnej wartości, pozwalają na kształtowanie nowych umiejętności oraz ćwiczenie przepony, co przekłada się na poziom dotlenienia mózgu. Z tych powodów muzykoterapia i wykorzystanie muzyki w czasie zwykłych zajęć w przedszkolu oraz w domu ma duże znaczenie w nauce i terapii. Bardzo ważne w takiej zabawie jest używanie piosenek, głosu oraz instrumentów, ćwiczenie oddechu oraz właściwej postawy. Regularne ćwiczenia pomagają na opanowanie rytmu oraz wprawnego posługiwania się instrumentami, co wpływa na poczucie własnej wartości, co z kolei przekłada się na sukcesy w innych dziedzinach.
Wstępem w takiej edukacji zawsze jest poznawanie różnych instrumentów, ich dźwięków i poszukiwanie takiego, na którym dziecko chętnie będzie grało oraz bogatej oferty piosenek dla dzieci. Warto zwrócić uwagę by były to melodie radosne, ponieważ każda melodia wpływają na nasz nastrój, a skoczne rytmy pomagają poprawić humor, wpłynąć na rytm serca, regulują oddech i sprawiają, że łatwiej się uczyć.
Dziś opowiem Wam o interesującej płycie naszej ulubionej pisarki i poetki, Urszuli Kozłowskiej, od której książek zaczęła się nasza przygoda czytelnicza. Przystępne dla dzieci teksty wzbogacone prostymi, estetycznymi i radosnymi ilustracjami sprawiły, że córka z wielkim zainteresowaniem sięgała po kolejne publikacje autorki. „Przedszkolne nutki” doskonale oddają dbałość poetki o tekst. Proste i jednocześnie bliskie dziecku sprawy zawarto w interesujących piosenkach, które znajdziemy na płycie. Dużym plusem jest to, że każdy utwór ma nieco inną melodię, co pozwala rozwija pamięć oraz talent muzyczny, zachęca do nucenia, mówienia, śpiewania, czyli ćwiczenia mowy. Do tego śpiewane teksty są bardzo wyraźne.
Utwory Urszuli Kozłowskiej oswajają dzieci z przedszkolem pokazując, że jest to miejsce miłej zabawy, uczy dobrych obyczajów, odpowiedniego zachowania w towarzystwie, zachęcają do grupowej zabawy, oswajają z porami roku, pomagają dostrzegać uroki codzienności oraz różnorodności, zachęcają do pozytywnego patrzenia na świat, rozwijają uczucia patriotyczne, przybliżają polskie symbole narodowe. Nie zabraknie także utworów związanych ze świętami: Boże Narodzenie, Dzień Babci i Dziadka, Wielkanocy, Dnia Mamy i Taty. Do tego poetka bardzo umiejętnie zachęca do śledzenie zmian zachodzących za oknem, pochylania się nad trawą i zaglądania między źdźbła.
Całość bardzo przyjemna w odbiorze i pozwalająca wzbogacić codzienną zabawę oraz naukę. W solidnym opakowaniu na płytę, będącym mini książeczką znajdziemy teksty wszystkich piosenek, co ułatwi pracę nauczycielkom przedszkolnym. Płyta zawiera dwadzieścia utworów doskonale wkomponowujących się w życie przedszkolaków, a do tego zawiera dużo pozytywnej energii, pozytywnego spojrzenia na świat, który możemy znaleźć również w innych utworach Urszuli Kozłowskiej. Zdecydowanie polecam!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza