Etykiety

piątek, 6 października 2017

Alfabet na start! – plansze + CD


Edukacja czytelnicza to proces długi, zaczynający się od słuchania czytanych i śpiewanych tekstów, nauki liter i wymagający od dziecka wiele wysiłku, ale bardzo ważny, ponieważ od niej zależą sukcesy w szkole. Z tego powodu nauka czytania powinna zacząć się jak najwcześniej i być jak najprzyjemniejsza, dlatego warto urozmaicić naukę różnorodnymi materiałami edukacyjnymi: od kolorowanek, przez drukowane, piankowe, magnesowe litery oraz bogaty wybór materiałów proponowanych przez wydawnictwa: książki, szablony. Taka różnorodność oraz możliwość zbudowania przyjaznej atmosfery sprawia, że jesteśmy w stanie przyciągnąć uwagę naszych pociech. Poznanie liter jest pierwszym ze stopni oswajania się z pismem. Warto taką edukację prowadzić wielowymiarowo: podsuwać dziecku zrobione własnoręcznie materiały, klocki, książeczki z literami oraz pokazywać je w przestrzeni publicznej (wypukłe litery na tablicach pamiątkowych, rejestracjach), a nawet zjadać (makaron w kształcie liter).
U nas nauka, utrwalanie, powtarzanie trwa już od dłuższego czasu i z jednej strony jest to wchodzenie w świat liter, a z drugiej czytanie globalne, pozwalające lepiej rozumieć czytany tekst. Większość dzieci uczy się poznając wszystkie litery w bardzo krótkim czasie. Warto jednak zacząć naukę od samogłosek (narysowane na papierze, wykonane na kartonach, kapslach, butelkach, klockach). Własne materiały wykorzystujemy do zabaw z książką. Ważne, aby była ona atrakcyjna dla dziecka i solidna (jeśli bardzo wcześnie zaczynamy naukę to często dziecko jeszcze będzie na etapie wgryzania się we wszystkie pomoce, czyli ząbkowania). Taki maluch już potrafi dostrzec podobieństwa i różnice i tę zdolność warto wykorzystać w zabawie. Zadanie malucha będzie polegało na dopasowaniu wykonanych przez nas pomocy do znalezionych w książeczce samogłosek (a, e ,o , u, i, y). Później wprowadzamy spółgłoski, które w podobny sposób wyszukujemy w książeczce. Przygotowujemy też materiały, dzięki którym dziecko będzie mogło łączyć nową spółgłoskę ze samogłoską, np. pa, pe, po, pu, pi, py (i w ten sposób dziecko uczy się sylabizować).
„Alfabet na start” to piękne, duże plansze, które z jednej strony możemy powiesić jak kalendarz w dziecięcym pokoju, a z drugiej wykorzystać jako materiały do codziennego przeglądania i czytania. Piękne ilustracje, wyraziste litery, interesujące rymowanki sprawią, że dziecko będzie chętnie sięgało po publikację, do której dołączono płytę ze skocznymi, radosnymi melodiami pomagającymi wprowadzić w świat liter. Połączenie muzyki z wizualnymi materiałami pozwala oddziaływać na bodźce słuchowe oraz wzrokowe. Warto dołączyć do nich zabawy sensoryczne związane z rysowaniem liter w mące ziemniaczanej lub kaszy, wyklejaniu ich z plasteliny, a także zabawy ruchowe polegające na układaniu dłoni lub ciał w kształt liter,  wszystko z przyjemną muzyką w tle.
Wielkim plusem szablonów jest wykorzystanie różnych metod nauki czytania. Znajdziemy na nich zarówno litery, sylaby, jak i słowa. Ponad to na sąsiadującej z określoną literą stronie znajdziemy czytanki. Czasami są tam rymowanki, innym razem opowieści, a nawet zagadki. Duża czcionka pozwala małym czytelnikom śledzić tekst (w przypadku czytania z rodzicem) lub rozwijać umiejętność słuchania. Publikacja pozwala na jednoczesne pokazywanie atrakcyjnej dla dzieci strony oraz jednoczesne prowadzenie zajęć z wykorzystaniem tekstów zawartych po drugiej stronie. Zawieszony na ścianie materiał oraz regularnie puszczana określona muzyka z płyty pozwoli w miły sposób wejść przedszkolakom w świat liter oraz czytania.
Uważam, że 24 kartowa publikacja o barwnych i śliskich stronach jest przemyślana i przystosowana do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym. Autorzy bardzo umiejętnie wykorzystali dziecięcą ciekawość oraz zainteresowanie podejmowaniem coraz trudniejszych wyzwań, dzięki czemu szablony poza nauką czytania oferują bogaty wymiar edukacyjny.
„Alfabet na start!” to insertujący materiał edukacyjny pozwalający rozwinąć koncentrację, zmysł muzyczny, poczucie rytmu, zainteresować pisaniem i czytaniem prostych słów. Będzie też bardzo przydatne w edukacji logopedycznej w czasie nauki wymawiania głosek i sylab oraz intonacji w czasie wymawiania określonych słów.
Płyta pozwala także na edukację muzyczną, wprowadzenie dzieci w świat muzyki, zabawy słowem oraz głosem. Nauka kolejnych piosenek pozwoli szybciej oswoić się z literami.
Zdecydowanie polecam zarówno do pracy z dzieckiem w domu, jak i w przedszkolu.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza