Etykiety

piątek, 4 stycznia 2019

Pracowity rok w "Zakamarkach"


Aby uzupełnić stany magazynowe, dodrukowaliśmy aż 120 tytułów!
***

Na naszej stronie internetowej zaprosiliśmy do udziału w ponad 180 wydarzeniach
związanych z Zakamarkowymi książkami.

***

1037 godzin. Tyle czasu spędzili nasi animatorzy w szkołach w całej Polsce,
prowadząc warsztaty na temat Zakamarkowych książek.

***

Po raz siódmy zorganizowaliśmy akcję plecaczkową Przedszkolaki Czytają, w której tym razem wzięły udział dzieci z przedszkoli w Bydgoszczy, Lublinie oraz w mniejszych miejscowościach Wielkopolski.

***

Wzięliśmy udział w dziewięciu największych książkowych spotkaniach targowych w Polsce. Byliśmy w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Białymstoku, Łodzi, Sopocie i Opolu.
Szczególnie intensywnie było podczas 22. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, gdzie SZWECJA była gościem honorowym.

***

Na nasze zaproszenie Polskę odwiedziło pięcioro szwedzkich autorów. Z czytelnikami spotkali się:
Martin Widmark w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Białymstoku, Eva Susso w Warszawie i Białymstoku, Eva Lindström w Rabce, Åsa Lind i Maria Nilsson Thore w Krakowie.

***
Hucznie świętowaliśmy 11 urodziny. Impreza odbyła się na poznańskim Starym Rynku. Nasi goście obejrzeli spektakl Mama Mu i Pan Wrona Teatru w Kropkioraz wzięli udział w wielu warsztatach oraz w grze miejskiej.

***

Nasze książki otrzymały trzy nagrody główne i wyróżnienie
w XVI edycji Konkursu Świat Przyjazny Dziecku organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. Nagrodzono serię Lotty Olsson i Charlotte Ramel CO WOKOŁO, Autochody Carla Johansona oraz książkę Mój przyjaciel Stefan Evy Lindström. Wyróżnienie otrzymała książka Clary Lidström i Annykarin Nyberg Zrób to krok po kroku. Dwie książki Zakamarków - Autochody Carla Johansona oraz O tym można rozmawiać tylko z królikami Anny Höglund zostały nominowane do Nagrody Dobre Strony 2018.

***

Powstały trzy spektakle na podstawie naszych książek.
W lutym w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu odbyła się premiera spektaklu Wróg na podstawie książki Davide’a Caliego i Serge’a Blocha pod tym samym tytułem.  W marcu Teatr Zagłębia w Sosnowcu wystawił spektakl Wróg - instrukcja obsługina podstawie tej samej książki.
W kwietniu Śląski Teatr Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach  zaprosił na polską prapremierę spektaklu Piaskowy Wilk  na podstawie książek Åsy Lind.

***

Znaleźliśmy się wśród 21 fundatorów nowopowstałej Fundacji Powszechnego Czytania powołanej przez przedstawicieli branży książkowej, instytucji związanych ze światem książki oraz osoby prywatne, dla których alarmujące wyniki badań poziomu czytelnictwa w Polsce  stały się impulsem do wspólnego działania.  Fundacja Powszechnego Czytania jest organizacją non profit,  której celem jest upowszechnianie czytania jako sposobu na niwelowanie niekorzystnych różnic społecznych.
Więcej na temat działań fundacji: www.fpc.org.pl.

*** 
Nasz wkład w tworzenie nowej jakości polskiego rynku książki dla dzieci został opisany w książce Lilipucia rewolucja
Katarzyny Biernackiej-Licznar, Elżbiety Jamróz-Stolarskiej i Natalii Paprockiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz