Etykiety

czwartek, 13 października 2016

Anthony Giddens, Philip W. Sutton "Socjologia. Kluczowe pojęcia"http://ksiegarnia.pwn.pl/Socjologia-Kluczowe-pojecia,68585862,p.html#emp-product-reviews
Anthony Giddens, Philip W. Sutton, Socjologia. Kluczowe pojęcia, tł. Olga Siara, Paweł Tomanek, Warszawa „PWN” 2014
Obszerna i doskonale dopracowana „Socjologia” Anthony'ego Giddensa jest chyba najlepszym i najpopularniejszym opracowaniem wprowadzającym w tę niezwykle interesującą dziedzinę nauki. Z powodu ciągłego zapotrzebowania na tę książkę ciągle pojawiają się kolejne jej odsłony. Niedawno pisałam o jej wznowieniu przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Tym razem mam lekturę bardzo bliską i doskonale wpisującą się w to, co już czytelnik wie z wcześniejszej lektury, ale nieco uzupełnione, poszerzone. Razem z Philipem W. Suttonem Giddens oddał do rąk czytelników „Socjologię. Kluczowe pojęcia”. Jak sam tytuł wskazuje jest to pewnego rodzaju słownik pojęć, które zostają krótko wyjaśnione, dowiemy się o ich źródle, znaczeniu, interpretacji, krytyce oraz współczesnych odwołaniach do nich. Na końcu każdego pojęcia znajdziemy bibliografię, która łatwo pozwoli nam poszerzyć wiedzę.
Wśród pojęć znajdziemy zarówno te bardzo popularne i przez większość wykształconych osób rozumiane, ale znajdą się także takie, którymi nietrafnie żonglują politycy i media, np. alienacja, rozwój zrównoważony, racjonalizacja, płeć kulturowa, rodzina, seksualność, dewiacja, kontrola społeczna, państwo narodowe, demokracja, tożsamość, ideologia i wiele innych, które pozwolą czytelnikowi dotrzeć do źródła słów oraz zrozumieć ich znaczenie. Całość podzielono na dziesięć rozdziałów, w których znajdziemy najważniejsze pojęcia wchodzące w zakres określonej dziedziny socjologii. Poszczególne części poruszają wszystkie sfery życia społecznego: od relacji diadycznych po państwowe.
Całość jest przemyślana, przejrzysta, bardzo łatwo się odnaleźć się w lekturze, dzięki czemu jest to bardzo dobre uzupełnienie lub wprowadzenie do dalszego studiowania socjologii. Prosty język sprawia, że po książkę może sięgnąć każdy. Na pewno okaże się bardzo przydatny studentom kierunków humanistycznych, a czasami także i przyrodniczych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz