Etykiety

czwartek, 6 października 2016

"Motyla noga" il. Anita Grabośhttp://nk.com.pl/motyla-noga/2340/ksiazka.html#.V_X9L8m83IU
Motyla noga, il. Anita Graboś, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2016
Nasza przygoda z kolorowankami zaczęła się właśnie od kolorowanek z Naszej Księgarni. Pierwszą jaka do nas trafiła była „Inwazja bazgrołów”, która przekonała nas do sięgania po kolejne i w ten sposób kolorowanki stały się elementem naszej codzienności. „Zaczarowany ogród” i inne z precyzyjnymi elementami pozwoliły na ćwiczenie wytrwałości, cierpliwości, dokładności, wracania do nieskończonych zadań. „Księżniczki” pozwoliły nam na precyzyjną pracę z plasteliną, kredkami oraz farbkami.
Nie jesteśmy jednak jedynymi miłośniczkami tej formy wspólnego spędzania wolnego czasu. Coraz więcej sceptyków przekonuje się do tego zajęcia, ćwiczenia rąk, rozwijania wielu umiejętności. Z dziecięcej zabawy kolorowanie bardzo szybko stało się poważnym zajęciem, po które sięga coraz więcej dorosłych osób, które dostrzegają, że regularne rozwijanie umiejętności motorycznych oraz twórczych bardzo dobrze wpływa na aktywność ich mózgu. Co jednak dają nam takie ćwiczenia rąk? Przede wszystkim musimy się skupić, odpowiednio chwycić kredkę, pędzelek, długopis, pisak. Każde narzędzie wymaga innego podejścia, napięcia mięśni, koncentracji. Pozwalają też ćwiczyć zmysł estetyczny, twórcze podejście do materiału, wytrwałości. Pomysłowość wydawców sprawia też, że dzięki kolorowankom poszerzamy wiedzę, a do tego możemy przyjemnie spędzić czas z rodziną lub w swoim towarzystwie. Liczne kolorowanki dla dorosłych i młodzieży nie mają ograniczeń wiekowych i z powodzeniem mogą być wykorzystywane jako materiał terapeutyczny przez ludzi uczących się, pracujących jak i emerytów. Każdy z nich będzie rozwijał inne umiejętności: koncentracji, relaksu, pracy mózgu po chorobach neurologicznych (np. wylewach). Kolorowanie (podobnie, jak i pisanie) pomaga w rozwijaniu percepcji wzrokowej, zdolności motorycznych, koordynacji, orientacji przestrzennej, twórczego myślenia. Jest to czynność dość wymagająca dla mózgu, a co za tym idzie lepiej ją ćwiczy. Jednym z obszarów ćwiczonych w czasie kolorowania jest ośrodek Broki odpowiedzialny również za umiejętności mówienia.
Mózg jest całkiem podobny do innych naszych mięśni: im bardziej go ćwiczymy tym jest sprawniejszy. Kolorowanie i malowanie rozwija przede wszystkim obszary odpowiedzialne za zdolności manualne i twórcze myślenie, a do tego pomaga zrelaksować się osobom, którym medytacja sprawia problemy. Ukierunkowanie myśli na określony materiał pozwala osiągnąć stan pozwalający nam na oderwanie się od codziennych problemów. Dzięki temu jest to też świetny materiał dla osób ze skłonnościami do depresji. Jeszcze jednym ważnym skutkiem kolorowania jest pobudzenie obu półkul mózgu, dzięki czemu ćwiczymy swoją inteligencją.
Jak wybrać dla siebie kolorowankę? Najlepiej kierować się własnymi upodobaniami estetycznymi, zainteresowaniami. Wydawnictwa prześcigają się w dostarczaniu nam wzorów do kolorowania. Jednymi z wielu kolorowanek, które mi przypadły do gustu są szablony z bloku „Motyla noga” Anity Graboś. Wydana przez Naszą Księgarnię kolorowanka jest bardzo atrakcyjna, ma solidne strony oraz praktyczna podkładkę. Interesujące wzory oraz powiedzonka, które zamiast przekleństw można wykorzystać, kiedy jesteśmy zdenerwowani pozwolą młodszym wzbogacić słownictwo, a starszym dostrzec bogactwo naszego języka. Dla nas bardzo dużym plusem są motywy zwierzęce oraz jednokartokowść. Dzięki temu po skończeniu kolorowania możemy pracę powiesić na ścianie i cieszyć się jej efektami. Kolejna zaleta to połączenie prostych wzorów ze skomplikowanymi, dlatego w bloku znajdzie coś do siebie zarówno dorosły, jak i dziecko.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz