Etykiety

poniedziałek, 10 października 2016

Dawn Mueller "Ilustrowana Biblia młodych" il. Lars Kofod-Frederiksenhttps://www.swietywojciech.pl/Ksiazki/Pismo-Swiete/Biblia-dzieciom/Ilustrowana-Biblia-mlodych
Dawn Mueller, Ilustrowana Biblia młodych, il. Lars Kofod-Frederiksen, tł. Małgorzata Bortnowska, Poznań „Święty Wojciech” 2016
Z bardzo wielu powodów „Biblia” jest jedną z najpopularniejszych książek na świecie. Jednym z głównych jest religia. Innym wielość motywów religijnych w różnych dziełach sztuki oraz naszym języku. Związana z chrześcijańską tradycją lektura od czasów powstania druku ma nie tylko wiele przekładów, ale też powstaje bardzo dużo jej wersji dla dzieci. Na rynku wydawniczym można znaleźć już propozycje dla niemowlaków. Ponad rok temu pisałam o książeczkach ceratowych, kartonowych oraz broszurowej serii o Księżniczkach z Biblii wydawnictwa Święty Wojciech. Tym razem do moich rąk trafiła nieco poważniejsza lektura. Jest to „Ilustrowana Biblia młodych”. W książce znajdziemy historie od stworzenia świata po jego koniec (apokalipsę). Historie są wszystkim znane, więc nie będę ich opisywać. Zapewniam, że są zgodne z tym, co znajdujemy w Biblii dla dorosłych. Jeśli chodzi o stronę językową to Dawn Mueller zastosował pewien kompromis: z jednej strony zadbał, aby był to tekst prosty, łatwy do zrozumienia dla młodych ludzi, a z drugiej strony zachował stylistykę typową dla Biblii. Ponad to wydarzenia wzbogacono ożywiającymi tekst dialogami. Kolejnym plusem tej publikacji są niedługie rozdziały, opisowy język, zobrazowanie tego, co w Biblii czasami ogranicza się do kilku zdań. Autor pozwolił rozrosnąć się historią bez pozbawiania ich głównego sensu, dzięki czemu lektura jest lepiej zrozumiała dla młodych czytelników. Zdania w stronie czynnej sprawiają, że czytanie nie nuży.
Całość wzbogacono realistycznymi ilustracjami wprowadzającymi czytelników w świat biblijnych wydarzeń. Strony bardzo dobrze zszyto, oprawiono w kartonową, matową oprawę, dzięki której książka jest solidniejsza, ale też prezentuje się bardzo ładnie. Wielką zaletą książki jest jej rozmiar oraz ciężar. Lektura mająca ponad 200 stron objętościowo i wagowo przypomina 96 kartkowy zeszyt, dzięki czemu łatwo ją zabrać w podróż, na spacer. Kolejnym plusem jest umieszczenie informacji, w  którym miejscu w „Biblii” znajdziemy opowieść przybliżoną przez autora. To pozwoli młodym czytelnikom oraz ich rodzicom na łatwe poruszanie się między tekstem dla dorosłych i wersją dla dzieci. Niewielkich rozmiarów książka zawiera najważniejsze historie z „Biblii” i będzie doskonałym źródłem zdobycia wiedzy o motywach pojawiających się w sztuce.
Książkę szczególnie polecam przedszkolakom oraz uczniom szkoły podstawowej z rodzin chrześcijańskich. Z jednej strony niedługie rozdziały i ilustracje pozwalają na czytanie młodszym czytelnikom, z drugiej rozmieszczenie tekstu oraz opowieści przybliżane na lekcjach religii sprawiają, że jest to także dobra lektura dla szóstoklasistów.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz