Etykiety

poniedziałek, 31 października 2016

Megan McDonald "Hania Humorek i Smrodek. Świetne święta" il. Peter H. Reynoldshttps://sklep.egmont.pl/p,swietne-swieta,15214.html
Megan McDonald, Hania Humorek i Smrodek. Świetne święta, il. Peter H. Reynolds, tł. Aldona Możdżyńska, Warszawa „Egmont” 2016
Hania Humorek regularnie zagląda do naszego domu, a wszystko przez lekką fabułę, niedługie rozdziały, dużą czcionkę, żywy język, interesujące ilustracje i sporą dawkę wiedzy. Za każdym razem autorka – pod pozorem zabawy – przemyca swoim czytelnikom wiele cennych informacji. Kolejnym plusem tych lektur jest pokazanie relacji rodzeństwa. Hania i Smrodek nie zawsze świetnie się dogadują. Można powiedzieć, że raczej się nie dogadują, a mimo tego stanowią zgrany, kochający się duet, w którym każdy martwi się o każdego.
Tym razem bohaterowie zabierają nas w świąteczne klimaty. Marzący o śniegu Smrodek staje się obiektem drwin. Hania jest realistką sprawdzającą fakty, opierającą się na doświadczeniu, a ono podpowiada jej, że w ich mieście śnieg jest „wybrykiem natury”. Mimo satysfakcji z tego, że ma rację nie chce, aby bratu było przykro i robi wiele pięknych, papierowych płatków. Ku jej zaskoczeniu były one zbędne, bo czasami najdziwniejsze marzenia się spełniają, a wybryki natury potrafią nas nieźle zaskoczyć. Dzięki temu święta Bożego Narodzenia są dla niej i Smrodka czasem zabaw na śniegu. Nim jednak to nastąpi cała rodzina musi przygotować potrawy, ozdoby, wziąć udział w szkolnych przedstawieniach. Smrodek jak zwykle ma zagrać mysz. Tym razem znajdzie bardzo nietypowe rozwiązanie, aby tego uniknąć. Natomiast klasa Hani zaangażuje do spektaklu prawdziwą papugę, co pozwoli wprowadzić element nieprzewidywalności oraz rozśmieszyć widownię.
„Świetne Święta” to tom doskonale wprowadzający młodych czytelników w klimaty świąteczne. Budowanie atmosfery oczekiwania, pisanie list życzeń, tworzenie – wszystko to dzieci znają z własnego doświadczenia i jest im bardzo bliskie. Opowieść o Hani i Smrodku pozwala na fantazjowanie, urozmaicenie czasu oczekiwania.
Książkę wzbogacono estetycznymi ilustracjami przyciągającymi wzrok młodych czytelników. Niewielkie rozmiary sprawiają, że jest to lektura, którą można bez problemu zabrać ze sobą na spacer czy w podróż. Duża czcionka zachęca do samodzielnego czytania, a interesująca fabuła sprawia, że młodzi czytelnicy chętnie znikają w lekturze.
Serię książek o Hani Humorek i Smrodku można z powodzeniem czytać przedszkolakom. Niedługie rozdziały mogą stanowić kolejną czytankę na kolejny dzień. Dzięki ciągłości fabuły pozwoli ona na ćwiczenie pamięci. Wspólne czytanie z rodzicami lub opiekunami pozwoli na budowanie relacji z dziećmi, rozwijanie umiejętności słuchania oraz rozbudzi wyobraźnię.
„Hania Humorek i Smrodek. Świetne święta” to interesująca książka zarówno dla przedszkolaków, jak i uczniów nauczania początkowego. Książka pozwoli dzieciom poznać wiele interesujących tradycji związanych ze świętami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz