Etykiety

poniedziałek, 31 października 2016

Finn Brunton, Helen Nissenbaum "Zmyl trop. Na barykadach prywatności w sieci. Przewodnik"http://ksiegarnia.pwn.pl/Zmyl-trop-Na-barykadach-prywatnosci-w-sieci,615926794,p.html
Finn Brunton, Helen Nissenbaum, Zmyl trop. Na barykadach prywatności w sieci. Przewodnik, tł. Jacek Konieczny, wstęp Katarzyna Szymielewicz, Warszawa „PWN” 2016
W sieci istnieją dwie tendencje: jedni chcą się doskonale ukrywać, a inni chcą być widoczni wszędzie i przez wszystkich. Każda z tych opcji wymaga odpowiednich zachowań, określonych działań. O ile nie trudno być widocznym (zwłaszcza na portalach społecznościowych niedbających o prywatność użytkowników) to już zacieranie za sobą śladów stanowi nie lada wyzwanie. Programy śledzące potrafią dokładnie określić jakie są nasze upodobania, przeanalizować zawartość naszych komputerów, korespondencji, i wygenerować odpowiednie reklamy. Pół biedy jeśli faktycznie chodzi tu o dostosowanie do nas oferty marketingowej. Gorzej, kiedy możemy paść ofiarą cyberprzemocy. Twórcy największych portali społecznościowych twierdzą, że ludzie nie oczekują już prywatności, dlatego o nią nie dbają. Dla nich użytkownicy są towarem tworzącym potencjał sprzedażowy. Siła poszczególnych portali zależy od ilości aktywnych użytkowników. Im więcej tym więcej taki portal jest warty. To nie kod jest cenny, ale my – korzystający, my – odbiorcy reklam, my – adresaci gier i wielu innych rzeczy, które nam się ukradkowo proponuje.
Finn Brunton i Helen Nissenbaum wychodzą naprzeciw potrzebom osób chcących zachować prywatność w sieci, pragnących uniknąć inwigilacji, wchodzenia w strefę, która należy do ich codzienności. Autorzy pokazują nam jak walczyć z kontrolą państwa za pomocą narzędzi używanych w marketingu, w jaki sposób używać możliwości logowania się do sieci z innego miejsca niż przebywamy.
Poza wieloma cennymi danymi, wskazówkami dotyczącymi narzędzi wykorzystywanych do śledzenia nas autorzy dzielą się wiedzą, która będzie bardzo przydatna w marketingu. Poza myleniem tropu, umiejętnością wprowadzania mylących danych nauczymy się w jaki sposób całkowicie kontrolować naszą obecność w sieci, bez której teraz nie sposób prowadzić biznesu, pracować czy uczestniczyć w życiu społecznym. Przykłady wykorzystania określonych trików w walce z reżimem, kontrolą korporacji czy wyłudzania danych uzmysłowią nas jak wielki potencjał i jednocześnie niebezpieczeństwo kryje się w sieci. To, jakimi użytkownikami będziemy zależy od naszej świadomości. Książka Finna Bruntona i Helen Nissenbaum będzie doskonałym wstępem do tworzenia własnego sposobu walki z sieciowymi pasożytami.
„Zmyl trop. Na barykadach prywatności w sieci. Przewodnik” to lektura, po którą powinien sięgnąć każdy: od zwykłego użytkownika po specjalistów do tworzenia wizerunku, różnorodnych kampanii. Prosty język, wyjaśnianie podstawowych rzeczy i pokazywanie w jaki sposób możemy dokonać rewolucji w ograniczeniu kontroli nad nami i jednocześnie stać się kontrolującymi sprawia, że może po nią sięgnąć praktycznie każdy użytkownik komputera. Do wprowadzenia wielu trików wymagana jest podstawowa umiejętność poruszania się w sieci.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz