Etykiety

poniedziałek, 24 października 2016

"Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie" Marcel Woźniak

Leopold Tyrmand. Lolek, Poldek, Lopek, Loluś, Lo. Autor największego polskiego bestsellera Zły oraz słynnego Dziennika 1954. Piewca Warszawy i guru jazzu. As reportażu „Przekroju” i „New Yorkera”. Szeryf wychowany na ulicy Trębackiej, który wyruszył na Dziki Zachód. Równie niespodziewanie się zjawił, jak i zniknął, zostawiając po sobie dziesiątki anegdot i historii.
Ale które z nich są prawdziwe? Dlaczego jest bohaterem swoich książek? Dlaczego Zły? Dlaczego Jazz Jamboree? Skąd kolorowe skarpetki? Czy naprawdę był kelnerem i pływał po morzu jak Martin Eden? Czy Dziennik 1954 jest prawdziwy? O czym myślał, gdy zamykał oczy, a o czym, kiedy się golił? Kim był Leopold Tyrmand? Polakiem, Amerykaninem, obywatelem świata, Żydem?
Od wielu lat szukałam kogoś, kto zbierze te wszystkie fakty i napisze biografię Leopolda Tyrmanda. Wreszcie się udało. Marcel Woźniak, „od zawsze” zafascynowany pisarzem, zawodu dziennikarz i scenarzysta, z powołania humanista. Urodzony w „roku 1984”. Absolwent Filologii Polskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i Adaptacji Filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej. Autor scenariuszy seriali telewizyjnych dla TVN i Polsat Cafe oraz filmów krótkometrażowych Caissa i Snufit. Piśmienny. By napisać tę książkę przemierzył kawał świata i spotkał się z setkami ludzi.
Dzięki temu mogę zaproponować Państwu opowieść o życiu oraz o śmierci Tyrmanda, z którą było inaczej, niż mówiono, a która według przepowiedni miała być taka, jak jego życie. Przed Państwem Leopold Tyrmand – owiana legendą tajemnica.
Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie premiera - 26 października.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz