Etykiety

piątek, 14 października 2016

Anna Casalis "Tupcio Chrupcio. Nie lubię podróżować" il. Marco Campanellahttp://www.grupawydawniczafoksal.pl/ksiazki/tupcio-chrupcio-nie-lubie-podrozowac.html
Anna Casalis, Tupcio Chrupcio. Nie lubię podróżować, il. Marco Campanella, tł. Eliza Piotrowska, Warszawa „Wilga” 2016
Dzieci różnie reagują na zmiany. Jedne są podekscytowane nowością, możliwością poznania czegoś odmiennego, doświadczenia przygody, a inne wolą zaszyć się w domu. Tupcio Chrupcio z jednej strony należy do grupy pierwszej, a z drugiej okazuje się, że bliżej mu jednak do drugiej. Aby to odkryć potrzebuje czasu, cierpliwości oraz odpowiedniego otoczenia. Opowieść zaczyna się od opisu pakowania ubrań, niechęci myszki do podróży, braku zdecydowania co chce zabrać w podróż. Nie zabraknie też małego marudzenia w czasie długiej jazdy samochodem. Na szczęście będą też takie momenty, jak możliwość zabrania ukochanych zabawek na wakacje, piknik oraz nowe, interesujące miejsce. Do tego będzie nieco inaczej niż w domu i jednocześnie bardzo bezpiecznie. Cała rodzina zmęczona podróżą bardzo szybko zaśnie, a rano okaże się, że śniadanie jest dokładnie takie jak w domu, zagubionego misia przyniesie nowy kolega, z którym Tupcio Chrupcio będzie świetnie się bawił. Nowe miejsce okaże się interesujące, a plac zabaw w pobliżu domu po powrocie będzie się bardziej podobał, przyjaciołom będzie co opowiadać. Mały bohater z niechętnie nastawionego do podróży zapomina o swoich zastrzeżeniach i bardzo miło spędza wolny czas w nowym miejscu.
Lekturę wzbogacono pięknymi ilustracjami Marca Campanelli i oprawiono w solidną oprawę. Całość jest bardzo estetyczna i doskonale przyciąga uwagę małych czytelników. Prosta fabuła przybliżająca kolejny dziecięcy problem pozwala na oswojenie się z nowymi sytuacjami. Seria książek o Tupciu Chrupciu to doskonały materiał do pracy z przedszkolakami. Dzięki pomysłom Anny Casalis i doskonałemu tłumaczeniu Elizy Piotrowskiej lekturę bardzo przyjemnie się czyta. Prosty język, interesująca fabuła sprawiają, że dzieci chętnie słuchają. Duża czcionka, liczne ilustracje zachęcą młodych czytelników do stawiania pierwszych kroków w samodzielnym czytaniu.
Dużym plusem czytanki jest dołączenie do niej pytań, które rodzice mogą zadać dziecku, aby sprawdzić jak uważnie pociechy słuchały bajki, czy potrafiły zapamiętać ważne wydarzenia. Pomogę one też wyciągnąć wnioski przed wspólną rodzinną podróżą.
My jesteśmy wielkimi miłośnikami wszelkich przygód o Tupciu Chrupciu. Pięknie pokazanie świata z punktu widzenia dziecka, do tego zwierzęcy bohater, poruszanie tematów niezwykle ważnych dla naszych dzieci sprawiają, że jest to książka, która pozwoli naszym pociechom oswajać się z otoczeniem.
Zdecydowanie polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz