Etykiety

poniedziałek, 31 października 2016

Marcin Brykczyński "Opowiem ci, mamo, co robią statki" il. Artur Nowickihttp://nk.com.pl/opowiem-ci-mamo-co-robia-statki/2366/ksiazka.html#.WBb3jMmzXIU
Marcin Brykczyński, Opowiem ci, mamo, co robią statki, il. Artur Nowicki, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2016
Nasze otoczenie jest bardziej interesujące niż nam-dorosłym się wydaje. Dowodem na to jest seria książek z Wydawnictwa Nasza Księgarnia „Opowiem ci, mamo”. Każda lektura przybliża dzieciom inny fragment otoczenia. W naszym domu gościły auta, samoloty, żaby, narzędzia i pszczoły. Bogate i interesujące ilustracje przyciągały nie tylko moją córkę, ale i jej kolegów oraz koleżanki w przedszkolu. Dzieci bardzo chętnie znikały w ilustrowanych opowieściach, zagadkach, pomysłach na zabawę oraz niedługich informacjach. Świetnym uzupełnieniem były tematyczne bloki rysunkowe rozwijające wiele umiejętności, a wszystko w formie zabawy.
Niedawno do naszego domu trafiała kolejna nowość z tej serii. Tym razem autorzy zabierają nas w podróż po świecie statków. Artur Nowicki z Marcinem Brykczyńskim przybliżą młodym czytelnikom historię statków. Pojawią się tam różne modele, które mali kolekcjonerzy mogą później narysować na kartkach. Informacje o nazwach statków oraz czasie i miejscu, w którym ich używano sprawią, że pod pozorem oglądania interesujących ilustracji dzieci poznają wycinek historii i mogą stać się prawdziwymi ekspertami w tej dziedzinie. Nie zabraknie też wizyty w stoczni. Tam pracowite narzędzia, pojazdy i łodzie budują duże okręty. Każdy element musi pasować i być umieszczony zgodnie z planem (opisem). Gotowy okręt może wypłynąć z portu. Co taki wielki statek mieści w sobie. Przekonajcie się sami.
Po wstępnym zapoznaniu się z historią, budową i przeznaczeniem różnych łodzi przyjdzie czas na ćwiczenie spostrzegawczości oraz koncentracji przez wyszukiwanie elementów na ilustracjach, poszukiwanie różnic. Po tej umysłowej rozgrzewce możemy pomóc statkom pływającym po zamarzniętym morzu. Może nam się wydawać, że takie zimne klimaty są dość niebezpieczne i zamarzymy o przeniesieniu w nieco cieplejsze. Tam z kolei spotkamy najprawdziwszych piratów. Zamiłowanie do morza zmusza ich do rywalizacji, grabienia, aby nie musieć schodzić na ląd. Po tej rozrywce czeka czytelników zgłębianie bardzo poważnych problemów. Dowiedzą się jakie zagrożenia występują w morzach i oceanach, dlaczego ryby i inne zwierzęta giną. Ta ilustracja może stać się pretekstem do opowiedzenia dzieciom jak bardzo ważna jest segregacja śmieci, dbanie o to, aby odpady lądowały w koszy na śmieci, a nie na trawniku lub plaży.
Po ekologicznej przygodzie nie zabraknie też okrętów, które fascynują wiele dzieci: okręty wojskowe. Dowiedzą się co poza walką robią takie statki, do czego są wykorzystywane. Na kolejnych stronach znajdziemy bardzo uproszczoną mapę świata, dowiemy się o pierwszych podróżach i odkryciach. Następnie zostaniemy przeniesieni w świat żeglugi śródlądowej, by wypłynąć do portu.
Urok książki „Opowiem ci, mamo, co robią statki” polega na ożywianiu otoczenia. Każdy okręt czy łódka nabierają cech. Jedne są uśmiechnięte, inne złe, jeszcze inne zmęczone, zapracowane. Tu nikt się nie leni. Nawet piknik statków jest miejscem pełnym gwaru.
Sukces tej książki (podobnie jak innych z tej serii) polega na interesujących i atrakcyjnych dla dzieci ilustracjach. Niesamowite bogactwo kształtów staje się dla młodych czytelników inspiracją do tworzenia własnych rysunków oraz opowieści. Lektura zachęca do opowiadania, snucia zawiłych opowieści o przygodach statków, dzięki czemu pomogą w ćwiczeniu umiejętności językowych. Wielkim plusem książki jest solidna oprawa. Kartonowe strony bardzo dobrze sklejone sprawiają, że mogą po nią sięgnąć już dzieci siedzące i będą z niej korzystać przez kilka lat.
Uważam, że „Opowiem ci, mamo” to seria bardzo interesująca i polecam wszystkim dzieciom od drugiego do szóstego roku życia. Statki to obowiązkowa lektura dla wszystkim miłośników okrętów, piratów, wypraw morskich.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz