Etykiety

piątek, 14 października 2016

Zofia Stanecka "W kraju Polan. O dawnej Polsce" il. Magdalena Kozieł- Nowak

https://sklep.egmont.pl/ksiazki/edukacja/p,w-kraju-polan-o-dawnej-polsce,15135.html
Zofia Stanecka, W kraju Polan. O dawnej Polsce, il. Magdalena Kozieł- Nowak, Warszawa „Egmont” 2016
„Czytam sobie” to seria książek wydawnictwa Egmont. Znajdziemy w niej książki o trzech poziomach trudności. W pierwszym do każdego zdania mamy ilustracją. W drugim poziomie zobrazowano nieco dłuższy tekst. Trzeci to już niedługie powieści dla dzieci. Książki te cechuje prostota, rozwijanie dziecięcej wyobraźni, przemycanie wiedzy o świecie, wprowadzanie w świat nauki, bo na nią człowiek nigdy nie jest za młody tylko musi być odpowiednio zaprezentowana. Do tego na końcu każdej książki znajdziemy naklejki. Duża czcionka, wyróżnienie trudniejszych wyrazów, a do tego proste, interesujące historie sprawiają, że dzieci chętnie sięgają po te książki. Po opanowaniu czytania mały odkrywca może sobie zrobić dyplom zakończenia kolejnego etapu nauki czytania. Wybór książek z każdego etapu jest bardzo bogaty, dzięki czemu każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.
Zofia Stanecka z Magdą Kozieł-Nowak zabierają nas do kraju Polan. Zbylut razem z matką pracuje na polu pod grodem. Jest synem kowala. Dzieci dowiadują się czym jest gród, dlaczego je budowano, co jedzono, jak wyglądały domy, w jaki sposób i gdzie spano, jak spędzano wolny czas, dlaczego data 966 jest bardzo ważna w historii naszego kraju.
Niedługą opowieść składającą się ze zdań prostych wzbogacono estetycznymi, interesującymi ilustracjami, pozwalającymi dzieciom oswoić się z minionymi czasami. Na obrazkach dzieci zobaczą gród otoczony fosą, polami i lasem pełnym zwierzyny. Proste ulice, niewielkie rozmiary osady sprawiają, że świat jest tu mało skomplikowany. Przybycie wojowników z władcą i jego żoną jest dla mieszkańców prawdziwą atrakcją. Na ilustracjach zobaczymy rycerzy oraz kobietę na koniach.
Tę niewielkich rozmiarów książeczkę polecam przedszkolakom oraz uczniom nauczania początkowego. Ze względu na niewielką ilość tekstu lektura doskonale sprawdzi się jako czytanka dla młodszych dzieci. Wielość szczegółów na ilustracjach pozwoli na ćwiczenie spostrzegawczości a niedługi tekst będzie doskonałym wstępem do rozwijania koncentracji oraz uważnego słuchania. Po wysłuchaniu/przeczytaniu warto sprawdzić ile dzieci zapamiętały z tekstu. Trzy pomocne pytania znajdziemy na skrzydełku strony tytułowej.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz