Etykiety

poniedziałek, 31 października 2016

Laura Wood "Poppy Pym i klątwa faraona" il. Beatrice Benciviennihttp://sklep.gwfoksal.pl/poppy-pym-i-klatwa-faraona.html
Laura Wood, Poppy Pym i klątwa faraona, il. Beatrice Bencivienni, Warszawa „Wilga” 2016
Zwykle to leniwe dzieci trafiają do cyrku oferującego im niesamowitą zabawę, dużo wolnego czasu, możliwość robienia na to na co mają ochotę. Taki model funkcjonuje  w klasyce, do której zaliczmy „Pinokia”. Pobyt w cyrku dla drewnianego bohatera skończył się źle. Historia Poppy Pym jest całkowicie odmienna. Staje się uczestniczką kuglarskiego życia przez wyciągnięcie jej z kapelusza. Niemowlę z karteczką, na której znajduje się prośba o opiekę ma czerwone włosy, przez co zyskuje imię Poppy (Mak). Jej życie toczy się wokół codziennych ćwiczeń, czytania książek, rozmów z wielką cyrkową rodziną, opieki nad zwierzętami i podróży. Dziewczynka należy do nielicznych dzieci, które zwiedziły wszystkie stany, miały okazję poznać różnorodne miejsca oraz ludzi. Wydawałoby się, że całe życie będzie zorganizowane wokół cyrku, poza który nie wyjdzie. Dzieje się jednak coś dziwnego: wszyscy członkowie rodziny chcą, aby poszła do szkoły. Jedynym wyjściem jest szkoła z internatem. Początkowo niechętna pomysłom dorosłych Poppy z czasem daje się przekonać. Jednak w nowym miejscu trudno jej się odnaleźć. Bardzo szybko wpada w tarapaty, łamie przepisy, zmusza nauczycieli do wymyślania kolejnych przepisów, a wszystko przez to, że jest bardzo zręczna, wysportowana i nie zna ograniczeń.
Szkoła daje jej nowe możliwości. Dzięki organizowanej wystawie egipskich zbiorów jednego z wychowanków Poppy wraz z nowymi przyjaciółmi będzie mogła wykazać się kunsztem detektywistycznym. Do akcji wciągnie też rodzinę. Stawka tu będzie naprawdę duża: łupem padnie niezwykle cenny rubinowy skarabeusz. Kto okaże się złodziejem? Z jakiego powodu ukradnie? W jaki sposób Poppy przyczyni się do rozwiązania zagadki? Przekonajcie się sami.
„Poppy Pym i klątwa faraona” Laury Wood to interesująca opowieść o dziewczynce, która musi dostosować się do nowych warunków, pogodzić z faktem uczestniczenia w szkolnym życiu. Prosta historia staje się pretekstem do przemycenia sporej dawki wiedzy z historii. Mali czytelnicy razem z bohaterką poznają staroegipskie znaki, dowiedzą się sporo na temat sposobu prowadzenia śledztwa oraz odkryją jak łatwo zmylić ludzi jeśli są przesądni. Wolna od uprzedzeń Poppy z uporem będzie dążyła do rozwiązania zadania.
Lekturę czyta się bardzo przyjemnie. Prosty, żywy język, wciągająca akcja sprawiają, że mali czytelnicy chętnie słuchają o przygodach rudowłosej bohaterki przypominającej zachowaniem, wyglądem oraz organizacją czas uwielbianą Pippi Pończoszankę, która w wersji komiksowej podbiła serce mojej córki. Ta zbieżność wyglądu i charakteru sprawiła, że Poppy stała się kolejną ulubioną bohaterką. Nieszablonowe zachowanie dziewczynki, jej nietypowe otoczenie sprawiają, że staje się ona pozytywnym wzorem zachęcającym do aktywności fizycznej. Dzięki Poppy jej nowi przyjaciele odkrywają, że zajęcia sportowe mogą być ciekawe. Może też stać się inspiracją dla naszych pociech unikających ćwiczeń. Do tego ciekawość sprawia, że rudowłosa bohaterka zdobywa coraz większą ilość informacji, pogłębia wiedzę.
„Poppy Pym i klątwa faraona” to interesująca lektura dla uczniów szkoły podstawowej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz