Etykiety

piątek, 26 maja 2017

Anna Kasiuk "Łowiska. Tom 1: Lewy brzeg"Anna Kasiuk, Łowiska. Tom 1: Lewy brzeg, Zakrzewo „Replika” 2015
Majka i Ewa to dwie przyjaciółki (niemal siostry) o całkowicie odmiennych temperamentach. Pierwsza jest uosobieniem spokoju, skromności, delikatności, spokojnego dążenia do celu, którym jest chęć pomagania najbardziej poszkodowanym przez los, czyli dzieciom z rodzin patologicznych lub niepełnych. Marzy jej się własny gabinet, ale to nie jest priorytetem. Na pierwszym miejscu stawia dzieci z warszawskiej Pragi. Z kolei Ewa to żywiołowa kobieta pragnąca świetlanej kariery i do niej dążąca. Dla odpowiedniej pracy gotowa jest na wszystko. Nawet na seks z obrzydliwym personalnym ekskluzywnej prywatnej kliniki znajdującej się po drugiej stronie Wisły.
Bohaterki poznajemy, kiedy wybierają się, aby uczcić awans zawodowy Ewy. Młode psycholożki kierują się do nowo otwartego lokalu, gdzie żywiołowa przyjaciółka wpada w wir zabawy, a Majka obserwuje jej pląsy na parkiecie. Wieczór wyglądałby całkiem zwyczajnie, gdyby nie tajemniczy mężczyzna uważnie przyglądający się bohaterkom. Przypadkowe wpadnięcie na niego Majki w drodze z toalety sprawia, że w życie kobiety wkrada się niepokój i uświadamia sobie, że to ona jest obiektem jego obserwacji.
Równolegle toczy się historia Pawła i Roberta, braci, których rodzinę prześladuje dziwna klątwa. Majka ma być ważnym elementem układanki pozwalającej na realizację przeznaczenia, które jest niejasne, nieznane i tajemnicze jak samo fatum wiszące nad rodziną. Tajemniczym mężczyzną z knajpy okazuje się Paweł, który cieszy się ze znalezienia dziewczyny. Jego śledzenie jej sprawia, że Majka czuje się zagrożona. Coś jednak ciągnie ją ku niemu. Przełom w ich relacjach następuje, kiedy po tajemniczym zniknięciu Ewy do nieśmiałej psycholożki dzwoni przyjaciółka z prośbą o ratunek.
Paweł jest jedynym mężczyzną z samochodem jakiego zna. Do tego jest nią na tyle zainteresowany, że wspólnie wyruszają na akcję ratunkową, w czasie której tajemniczy nieznajomy okazuje się doskonałym włamywaczem i profesjonalnym pomocnikiem wybawiającym wycieńczoną Ewę z więzienia psychopaty.
Akcja mogłaby się potoczyć bardzo prosto: on wyratował przyjaciółkę, ona jest nim zachwycona i żyli razem długo i szczęśliwie. Jednak w ich życiu nic nie jest tak proste jak mogłoby być. Wypadek Ewy oraz poznanie Pawła to dopiero początek wielu dziwnych wydarzeń w życiu Majki, której zaczynają się śnić dziwne rzeczy, której życie zaczyna toczyć się wokół tajemniczej zjawy kuszącej Pawła. Jakby tego było mało tajemniczym miejscem ze snów majki okazują się jego rodzinne Łowiska. Pełna mrocznych historii, tajemnic, niewyjaśnionych zjawisk posiadłość przyciąga i zaczarowuje i przeraża Majkę. Czy miłość będzie przezwyciężyć klątwę? Czy ukochana Pawła odważy się zamieszkać z nim w tak niezwykłym miejscu? Przekonajcie się sami.
„Lewy brzeg” to pierwszy tom trylogii „Łowiska” Anny Kasiuk. Książka napisana żywym językiem, interesującą fabułą sięgającą po motywy, które stały się bardzo popularne w romantyzmie: jezioro z pląsającym wokół niego tajemniczym duchem, którego historia sięga do czasów tej mrocznej, tajemniczej i pełnej niespełnionej miłości epoki. Zamiłowanie do tego typu motywów w sztuce nie maleje, czego dowodem są kolejne horrory, opowieści fantastyczne. Jedna mniej, inne bardziej przenoszą nas w świat grozy. W powieści Anny Kasiuk na pierwszy plan przebija romans, elementy powieści obyczajowej, poruszanie problematyki społecznej (bieda, wykluczenie, podziały społeczne, dyskryminacja, wykorzystanie seksualne, gwałt). Duch w tym tomie jest jeszcze elementem tła. Pozwala na zwiększanie napięcia, budowanie aury tajemniczości i zagrożenia dążącego do wiejskiej sielanki, którą przeplatają życiowe troski. Tu jednak problemami są niespodziewane wizyty ducha, którego intencje są dla wszystkich tajemnicą.
Anna Kasiuk bardzo umiejętnie buduje klimat tajemniczości i zagrożenia. Do tego wciągający (choć przewidywalny) romans sprawiają, że jest to lekka, przyjemna lektura doskonale sprawdzająca się jako odskocznia od codziennych obowiązków. Pisarka zaskoczyła mnie sposobem snucia opowieści, od której trudno się oderwać i którą czyta się niezwykle szybko. Po skończeniu pierwszego tomu bez chwili zastanowienia sięgnęłam po kolejny, aby dowiedzieć się jak dalej potoczą się losy bohaterów.
Książkę polecam miłośnikom romansów, opowieści o duchach i wszystkim szukającym lekkiej, wciągającej lektury.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz