Etykiety

wtorek, 16 maja 2017

Bogdan Janus, Jacek Błonarz-Łuczak "Laboratorium w szufladzie. Fizyka"https://ksiegarnia.pwn.pl/Laboratorium-w-szufladzie-Fizyka,449544826,p.html
Bogdan Janus, Jacek Błonarz-Łuczak, Laboratorium w szufladzie. Fizyka, Warszawa „PWN” 2016
Dzieci kochają eksperymentować. Już od pierwszych chwil życia możemy dostrzec jak przez doświadczanie otoczenia uczą się otoczenia. Wymyślanie kolejnych zjawisk do zbadania, wielogodzinne próby, lekkie modyfikacje sprawiają, że nasza pociecha dostrzega pierwsze prawa fizyki (np. rzucone rzeczy spadają, schowane przedmioty nie znikają, zanurzanie się w wodzie powoduje wylewanie się wody). Są do doświadczenia na miarę wielkich myślicieli. Warto tą ciekawość rozwijać, sięgać po książki podsuwające pomysły na kolejne doświadczenia. Na polskim rynku książkowym nie brakuje interesujących propozycji dla przedszkolaków. Rozwiązywanie kolejnych zagadek zachęca do zadawania kolejnych, nieszablonowych pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi. Warto od najwcześniejszych lat pracować nad dostarczaniem pociesze stymulujących bodźców. Nauka zmieniona w zabawę sprawia, że sam proces przyswajania informacji staje się przyjemny.
Z wiekiem nasze doświadczenia są coraz bardziej skomplikowane, ale też i uporządkowane. Z chaotycznych obserwacji przechodzimy do coraz bardziej uporządkowanych, aż na pewnym etapie edukacji owo doświadczanie kończy się i często zastępowane jest ulotną teorią wymagającą nauki na pamięć. John Dewey przekonywał, że aby zmienić sposób edukacji, zwiększyć jego efektowność trzeba zmienić podejście do nauczania: ma ono być doświadczaniem, które prowadzi do kolejnego doświadczania., a to do następnych i w ten sposób następuje niekończące się uczenie.
Nauczyciele coraz bardziej rozumieją te idee ciągłego uczenia i wykorzystywania doświadczenia, ale nie zawsze podręczniki i wyposażenie sal dydaktycznych stwarza odpowiednie warunki. Naprzeciw młodych odkrywcom i ich nauczycielom wychodzi Wydawnictwo Naukowe PWN serią książek „Laboratorium w szufladzie”. Czytelnicy znajdą w niej takie tytuły jak: „Biologia”, „Fizyka”, „Chemia”, „Matematyka”, „Modelarstwo i robotyka” oraz „Elektrotechnika, elektronika, miernictwo”. Każda z publikacji oferuje szereg zadań-ćwiczeń-eksperymentów pozwalających oswoić się z poszczególną dziedzina w warunkach domowych. Dzięki temu edukacja i zdobywanie środków na eksperymenty naszych pociech nie będą ani drogie, ani uciążliwe. Ponad to pozwolą zainteresować tematem, zachęcą do poszerzania wiedzy oraz odmiennego sposobu spędzania wolnego czasu i edukowania.
„Fizyka” Bogdana Janusa i Jacka Błoniarza Łuczaka to książka napisana z myślą o wszystkich, którzy lubią obserwować różne zjawiska i je wyjaśniać (czyli praktycznie każdego z nas). Zachęca do pobudzania swojej dziecięcej ciekawości, eksperymentowania, wyjaśniania otoczenia w prosty sposób, dlatego poza doświadczeniami znajdziemy w niej troszkę teorii pozwalającej lepiej zrozumieć świat. Każdy przepis na doświadczenie jest oznakowany poziomem trudności, zawiera dokładne wskazówki, dzięki czemu każdy z nas może je przeprowadzić samodzielnie w domu. Wielkim plusem jest to, że autorzy pozostawiają sporą przestrzeń do modyfikowania własnych działań i obserwacji, a tym samym zachęcają to tworzenia nowych doświadczeń, zbierania danych. Tym sposobem posiadając podstawową wiedzę stajemy się takimi naukowcami jak dzieci, które każdego dnia przez wiele godzin lekko przekształcają własne doświadczenia, aby rozwijać wiedzę o świecie.
Książkę podzielono na sześć części: 1)Interferencja, 2) Kolory, 3)Luminescencje, 4) Optyka geometryczna, 5) Elektryczność i okolice, 6) Dźwięki i drgania. W lekturze nie zabraknie doświadczeń z laserem, obserwacji strumienia światła, dowiemy się czym są fale elektromagnetyczne, różnych szybkościach rozchodzenia się światła. Ponad to nie zabraknie ćwiczeń pozwalających na zmierzenie cienkich przedmiotów, np. włosa. Są też doświadczenia z lustrem, rozchodzenia się światła w różnych substancjach i na różnych powierzchniach. W ten sposób dowiemy się dlaczego na jednokolorowych powierzchniach widzimy mieniące się kolory (np. na pancerzu chitynowym chrząszcza). Autorzy zachęcą nas do eksperymentowania z płytkami szkła, różnymi substancjami, źródłami światła. Poznamy też zasady działania monitorów LED czy spektroskopu. Pojawią się też cenne informacje o sposobie badania składu chemicznego odległych gwiazd, eksperymentów z kolorami, cenne informacje dla młodych fotografów, oraz miłośników lup. Każdy będzie mógł też na potrzeby własnych obserwacji wykorzystać zrobiony przez siebie mikroskop z telefonu komórkowego. W książce znajdziemy także proste doświadczenia z prądem, elektromagnetyzmem. Każde ćwiczenie odsyła do internetu i zachęca do dalszych poszukiwań. Ponad to przy okazji zdobywamy sporą dawkę wiedzy, świetnie się bawimy, a większość doświadczeń można przeprowadzić nawet z przedszkolakami, dzięki czemu zachęcimy je do lepszego obserwowania otoczenia.
Książkę polecam wszystkim osobom ciekawym świata i chcącym wzbudzić tą ciekawość w dzieciach.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza