Etykiety

sobota, 20 maja 2017

"Połącz kropki. Podróże"

Rysowanie, kolorowanie, łączenie kropek, rozwiązywanie łamigłówek to ostatnio bardzo popularne szablony do pracy dla dzieci i dorosłych. Szczególnie ci drudzy odbiorcy są coraz częstszymi adresatami interesujących i coraz bardziej pomysłowych szablonów. Sceptycy z lekkim uśmiechem o tym zjawisku mówią „moda na kolorowanki”. Dlaczego taka aktywność jest bardzo ważna nie tylko w rozwoju dzieci i młodzieży, ale i osób dorosłych? Pozornie to zajęcie to bardziej zabawa, przez co może nam się wydawać nieco dziecinna, niewnosząca nic w życie. Nic bardziej mylnego. Moda na przenoszenie dziecięcych zabaw do świata dorosłych ma głębszy sens i nie polega wyłącznie na zapełnianiu wolnego czasu (o który coraz trudniej) czy zapewnieniu dłoniom zajęcia. Do tego nie jest to takie całkiem nowe zajęcie dla dorosłych. Już Zygmunt Freud docenił tę formę aktywności, jako sposobu docierania do człowieka, relaksowania, rozwijania umiejętności. Bardzo długo niedoceniana stała się nową formą przyciągającą poważniejszych odbiorców chcących rozwinąć wiele cennych umiejętności, pracę nad swoim mózgiem, motoryką małą oraz oderwaniem się od codziennych problemów, rozwijanie umiejętności manualnych, artystycznego spojrzenia, czy nawet walkę ze szkodliwymi nałogami. Ponad to w czasie pracy z kropkami musimy się skupić, ponieważ chwila nieuwagi może skutkować zagubieniem się wśród liczb. Do tego należy odpowiednio chwycić kredkę/ długopis/ pisak. Każde narzędzie wymaga innego podejścia, napięcia mięśni, koncentracji. Pozwalają też ćwiczyć zmysł estetyczny, twórcze podejście do materiału, wytrwałości. Pomysłowość wydawców sprawia też, że dzięki kolorowankom oraz szablonom z kropkami poszerzamy wiedzę, a do tego możemy przyjemnie spędzić czas z rodziną lub w swoim towarzystwie.
Liczne kolorowanki oraz szablony z kropkami dla dorosłych i młodzieży nie mają ograniczeń wiekowych i z powodzeniem mogą być wykorzystywane jako materiał terapeutyczny przez ludzi uczących się, pracujących jak i emerytów. Każdy z nich będzie rozwijał inne umiejętności: koncentracji, relaksu, pracy mózgu po chorobach neurologicznych (np. wylewach). Kolorowanie i rysowanie linii (podobnie, jak i pisanie) pomaga w rozwijaniu percepcji wzrokowej, zdolności motorycznych, koordynacji, orientacji przestrzennej, twórczego myślenia. Jest to czynność dość wymagająca dla mózgu, a co za tym idzie lepiej ją ćwiczy. Jednym z obszarów ćwiczonych w czasie kolorowania jest ośrodek Broki odpowiedzialny również za umiejętności mówienia.
Mózg jest całkiem podobny do innych naszych mięśni: im bardziej go ćwiczymy tym jest sprawniejszy. Kolorowanie i malowanie rozwija przede wszystkim obszary odpowiedzialne za zdolności manualne i twórcze myślenie, a do tego pomaga zrelaksować się osobom, którym medytacja sprawia problemy. Ukierunkowanie myśli na określony materiał pozwala osiągnąć stan pozwalający nam na oderwanie się od codziennych problemów. Dzięki temu jest to też świetny materiał dla osób ze skłonnościami do depresji. Jeszcze jednym ważnym skutkiem kolorowania jest pobudzenie obu półkul mózgu, dzięki czemu ćwiczymy swoją inteligencją.
Jak wybrać dla siebie kolorowankę? Najlepiej kierować się własnymi upodobaniami estetycznymi, zainteresowaniami. Wydawnictwa prześcigają się w dostarczaniu nam wzorów do kolorowania. Jednym z wielu szablonów do łączenia kropek oraz kolorowania, które przypadły nam do gustu jest jedna z książek z serii Tajemnicze kolorowanki. Znajdziemy w niej takie tytuły jak „Połącz kropki. Podróże”, „Baw się liczbami”, „Baw się liczbami. Zwierzęta”, „Odszyfruj kody”.
„Połącz kropki. Podróże” zawiera dwadzieścia jeden szablonów pozwalających osobie ćwiczącej przenieść się w różne miejsca. Wśród wielu znajdziemy krzywą wieżę w Pizie, słonie, rosyjską cerkiew, Eskimosów, piramidy ze Sfinksem, Wenecję, meksykański krajobraz, Operę w Sydney, Statuę Wolności, wieżę Eiffla i wiele innych. Każde ćwiczenie zaczyna się bardzo schematycznie (pozwala to na prostotę reguł): znalezienie czerwonej kropki z punktem „1”, połączenie kolejno punktów wg oznaczeń liczbowych, a następnie kolorowanie. Łącznie kropek jest pięknym wstępem do większej koncentracji w czasie kolorowanie wymagających szablonów.
Ze względu na grubość papieru polecam pracę z kredkami. Pisaki i długopisy będą przebijać. Do tego rysunki nie będą wyglądały tak efektownie, jak przy bardziej wymagającym materiale jakim są kredki.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza