Etykiety

wtorek, 23 maja 2017

kolorowanie i rozwiązywanie szyfrów?Kolorowanie kojarzy nam się z łatwą rozrywką niewymagającą wielkiego zaangażowania. Nic bardziej mylnego. Taka czynność wymaga skupienia, odpowiedniego zaangażowania, dobrego doboru narzędzi, planowania, kształtowania zmysłu artystycznego. Wydawnictwa prześcigają się w coraz bardziej pomysłowych szablonach. Jedne stawiają na szczegóły, inne pozwalają na dużą swobodę twórczą, niektóre wymagają łączenia materiałów (naklejki, farbki, plastelina, cienkopisy, pióra i kredki), inne bazują na tradycyjnym materiale. Są też takie, które zabierają nas w świat rozwiązywania szyfrów. Seria „Tajemnicze kolorowanki” z Wydawnictwa Wilga to szablony stworzone z myślą o miłośnikach łamigłówek. Niedawno pisałam o najłatwiejszym szablonie z tej serii „Połącz kropki. Podróże”. Dziś będzie o pozostałych. Podzieliłam je tak ze względu na to, że pierwsza wymaga jedynie skupienia uwagi, a pozostałe zachęcają do łamania szyfrów, rozwiązywania zagadek, wymagają większego skupienia, większej wiedzy. Ponad to są to zadania dużo bardziej wymagające od młodego rysownika, rozwijające umiejętności językowe oraz matematyczne, przestrzenne, muzyczne, przyrodnicze. Poza samym kolorowaniem wymagają ćwiczenia skojarzeń, odszyfrowywania znaczeń i kolorowania wg wskazówek zawartych w szyfrach.

„Odszyfruj kody!” to zeszyt, z którym powinni dać sobie radę uczniowie nauczania początkowego. Dzieci razem z kolorowankami poznają alfabet Morse’a, poćwiczą rymy, będą bawić się słowami, nutami, nauczą ortografii, rozwiną spostrzegawczość, rozwiną swoją wiedzę na temat kolorów, poznają ciała niebieskie wchodzące w skład Układu Słonecznego, nauczą się nazywania dźwięków wydawanych przez zwierzęta, przyporządkują przedmioty, poznają leśne rośliny, podążą śladami dinozaurów, nauczą się odczytywać godzinę, rozwiną umiejętność nazywania pól na planszy, wykonają proste obliczenia, nauczą się liczb rzymskich, poznają znaki zodiaku oraz nazwy wielu krajów.
„Baw się z liczbami” oraz „Baw się z liczbami. Zwierzęta” wpisują się w kolejne łamanie szyfrów. Tym razem rysunki są dużo bardziej wymagające, ale kody i zagadki mniej, ponieważ ograniczają się do rysowania wg liczb wpisanych w pola. Obie zawierają interesujące szablony zachęcające dzieci oraz młodzież i dorosłych do kolorowania, czyli zajęcia pozornie przypominającego zabawę, przez co może nam się wydawać nieco dziecinna, niewnosząca nic w życie. Nic bardziej mylnego. Moda na przenoszenie dziecięcych zabaw do świata dorosłych ma głębszy sens i nie polega wyłącznie na zapełnianiu wolnego czasu (o który coraz trudniej) czy zapewnieniu dłoniom zajęcia. Do tego nie jest to takie całkiem nowe zajęcie dla dorosłych. Już Zygmunt Freud docenił tę formę aktywności, jako sposobu docierania do człowieka, relaksowania, rozwijania umiejętności. Bardzo długo niedoceniana stała się nową formą przyciągającą poważniejszych odbiorców chcących rozwinąć wiele cennych umiejętności, pracę nad swoim mózgiem, motoryką małą oraz oderwaniem się od codziennych problemów, rozwijanie umiejętności manualnych, artystycznego spojrzenia, czy nawet walkę ze szkodliwymi nałogami. Ponad to w czasie pracy z kropkami lub rebusami musimy się skupić, ponieważ chwila nieuwagi może skutkować zagubieniem się wśród liczb oraz odpowiedzi i wzorów. Do tego należy odpowiednio chwycić kredkę/ długopis/ pisak. Każde narzędzie wymaga innego podejścia, napięcia mięśni, koncentracji. Pozwalają też ćwiczyć zmysł estetyczny, twórcze podejście do materiału, wytrwałości. Pomysłowość wydawców sprawia też, że dzięki kolorowankom oraz szablonom z kropkami poszerzamy wiedzę, a do tego możemy przyjemnie spędzić czas z rodziną lub w swoim towarzystwie.
Ze względu na grubość papieru polecam pracę z kredkami. Pisaki i długopisy będą przebijać. Do tego rysunki nie będą wyglądały tak efektownie, jak przy bardziej wymagającym materiale jakim są kredki.
Zdecydowanie polecam wszystkie szablony. To doskonała rozrywka nie tylko dla dzieci i młodzieży. Przemyślane, estetyczne wzory zabiorą nas w piękny świat sztuki, komiksów, przyrody oraz architektury i grafiki. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz