Etykiety

piątek, 26 maja 2017

Anna Kasiuk "Łowiska. Tom 2: Mroki Łowisk"

Anna Kasiuk, Łowiska. Tom 2: Mroki Łowisk, Zakrzewo „Replika” 2016
„Mroki Łowisk” to drugi tom trylogii „Łowiska”. Pierwszy („Lewy brzeg”) toczy się wokół zakochania, codziennych dylematów, leczenia ran, odkrywania swojego miejsca na świecie i delikatnie wprowadza czytelnika w mroczne klimaty. Na początku poznajemy Ewę i Majkę, dwie całkowicie odmienne przyjaciółki. Ewa jest cichą, spokojną pięknością ukrywającą swoje kobiece atuty, a Majka kipi od energii i planów na przyszłość. Młode psycholożki świętują awans zawodowy Ewy, która dostała pracę w ekskluzywnej prywatnej klinice. Świetlana przyszłość wydaje się stać przed nią otworem. Majka natomiast wydaje się być skazana na państwowy gabinet na Pradze i pomaganie biednym dzieciom. Jakby tych niepowodzeń było mało dziewczynę pół roku wcześniej porzucił chłopak. Jej przyjaciółka natomiast nie miewa takich problemów sercowych. Mężczyźni do niej lgną. Sytuacja zmienia się w ciągu doby: Majka poznaje tajemniczego mężczyznę, który szukał jej z powodu rodzinnej klątwy, a Ewa znika bez śladu. W odnalezieniu porwanej przyjaciółki pomaga spokojnej psycholożce nowo poznany mężczyzna, który bardzo szybko staje się jej partnerem. Po pierwszej wizycie w rodzinnych stronach Pawła Majka ulega czarowi otoczenia: piękne jezioro, niesamowita przyroda i niezwykła historia, a do tego dziwna mroczna tajemnica przyciągają ją do tego niezwykłego miejsca. Po miło spędzonym czasie na Łowiskach Majka z Pawłem wraca do Warszawy, gdzie on po jakimś czasie zaczyna dziwnie się zachowywać. Nawiedzany przez Matyldę (jeziorną zjawę) mężczyzna rozchorowuje się. Mimo złego samopoczucia rusza do niebezpiecznej pracy. Majka ma złe przeczucia, ale nie była w stanie zatrzymać ukochanego przy sobie. Tak w bardzo wielkim skrócie wygląda bardzo wciągający tom pierwszy. Jak widać Anna Kasiuk dawkuje w nim niedużą ilość dziwnych wydarzeń (dziwne sny, zjawy).
Tytuł tomu drugiego doskonale oddaje jego atmosferę. Wszystko, co dzieje się wokół Pawła i Majki jest coraz bardziej dziwne, mroczne, paranormalne. Duch Matyldy pojawia się coraz częściej. Do tego bohaterzy miewają dziwnie realistyczne sny będące zwiastunem przyszłości, która może nastąpić. Majka przyjeżdża na Łowiska z Robertem (bratem Pawła). Ukochany miał dotrzeć na miejsce nieco później. Dzięki ominięciu Warszawy mieli cieszyć się sobą nieco dłużej. Ich plany jednak plącze Matylda, która nie odstępuje na krok od Pawła. Przemęczenie, fizyczne wycieńczenie wywołane ciągłą czujnością i unikaniem kontaktu ze zjawą sprawiają, że mężczyzna zasypia za kierownicą. Z powodu wypadku spędza sporo czasu w olsztyńskim szpitalu. Życie Roberta i Majki toczy się wokół dbania o nieprzytomnego Pawła. Zmęczeni codziennymi problemami zbliżają się do siebie…
Cała opowieść zaczyna się od dziwnej wizyty ducha ukochanego Majki w domu na Łowiskach. Jego zagubienie, przeglądanie domu, obserwowanie jego śpiących mieszkańców sprawiają wrażenie, że mamy wrażenie występowania u niego amnestii. To tajemnicze pojawienie bardzo szybko się wyjaśnia: Paweł bardzo długo nie odzyskuje przytomności i bywa na Łowiskach pod postacią ducha. Pobyt jego ukochanej na Łowiskach przedłuża się. Kobieta czuje rosnącą jedność z tym niezwykłym miejscem i kiedy dostaje propozycję zamieszkania tu na stałe nie waha się. Nie jest jej nawet w stanie zniechęcić duch Matyldy. Zamknięcie warszawskiego rozdziału życia okazuje się być łatwiejsze niż przypuszczała. Mimo tego jej życie wcale nie jest łatwe. Jeden pocałunek Roberta nadszarpnął jej świat. Do tego nocne schadzki Pawła z Matyldą, niespodziewane wyjazdy, agresywne zachowanie sprawiają, że Majka w nowym miejscu mogłaby się czuć zagubiona i niechciana. Gdyby nie praca i czuwający nad nią Robert, życie u boku Pawła stałoby się udręką. Jakby tych problemów było mało będzie musiała po raz drugi zamknąć warszawski rozdział swojego życia: tym razem już na zawsze.
W życiu Majki nic nie jest tak jak powinno. Nawet dzieciństwo było inne: zamiast pełnej rodziny wychowywał ją ojciec. Od chwili poznanie Pawła jej skomplikowane losy jeszcze bardziej się gmatwają: zamiast wieść spokojne życie u boku ukochanego na prowincji natrafia na ciągłe niedomówienie, kłamstwa, tajemnice, mroczną przeszłość, której nikt nie chce przed niż wyjawić. To sprawia, że kobieta ciągle pozostaje niepewna swoich uczuć wobec partnera. Jest dla niej ważnym człowiekiem, którego towarzystwo uwielbia i jednocześnie boi się. Z drugiej strony kiełkuje w niej uczucie do Roberta. Którego z mężczyzn wybierze? Czy Paweł będzie umiał wybrać między nią, a Matyldą? Przekonajcie się sami.
Anna Kasiuk bardzo dobrze buduje napięcie. Kiedy mamy wrażenie, że już się wszystko wyjawi, że życie bohaterów stanie się proste, a bohaterzy będą się cieszyć sielanką, życie płata im figla , a same postaci bardzo mu w tym pomagają ludzko je sobie komplikując, przez co i fabuła jest nieco zawiła, a losy bohaterów niepewne. Powieść Anny Kasiuk wciąga od pierwszej strony. Pisarka stopniowo oswaja nas ze zjawiskami nadprzyrodzonymi, doskonale buduje atmosferę grozy, dzięki czemu z zapartym tchem poznajemy losy bohaterów. Wciągający i przewidywalny romans z pierwszego tomu zmienił się w opowieść pełną tajemnic, zagadek, niepewnego jutra jest to lekka, przyjemna lektura doskonale sprawdzająca się jako odskocznia od codziennych obowiązków. Pisarka zaskoczyła mnie sposobem snucia opowieści, od której trudno się oderwać i którą czyta się niezwykle szybko. Po skończeniu pierwszego tomu bez chwili zastanowienia sięgnęłam po kolejny, aby dowiedzieć się jak dalej potoczą się losy bohaterów.
Książkę polecam miłośnikom romansów, opowieści o duchach i wszystkim szukającym lekkiej, wciągającej lektury. Przed sięgnięciem po ten tom zdecydowanie polecam rozpoczęcie lektury od tomu pierwszego. Wszystkie są bardzo wciągające.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza