Etykiety

środa, 24 maja 2017

Dagmara Kiraga, Zasław Adamaszek "Laboratorium w szufladzie. Modelarstwo i robotyka"

Dagmara Kiraga, Zasław Adamaszek, Laboratorium w szufladzie. Modelarstwo i robotyka, Warszawa „PWN” 2015
Majsterkowanie, projektowanie, szukanie nowych rozwiązań są pierwszymi krokami do tworzenia czegoś nowego, wymyślania wynalazków. Nim dziecko stanie się znanym konstruktorem lub bardzo samodzielną „złotą rączką” musi poznać podstawy funkcjonowania różnych urządzeń, praw fizyki, chemii, biologii, matematyki itd., czyli musi zdobyć wiedzę o świecie. Pierwsze doświadczanie świata, uczenie się go i próba wykorzystania nabytych umiejętności pojawia się już u noworodków. Z czasem dziecko potrafi coraz więcej: dopasowuje kształty, tworzy konstrukcje z klocków, z zafascynowaniem bawi się balonami czy papierowym samolotem, obserwuje i bada mechanizmy zabawek działających na baterie, zaprzyjaźnia się z nowymi technologiami. Tę dziecięcą otwartość i pasję warto rozwijać dzięki odpowiednim zabawom oraz lekturom.
John Dewey przekonywał, że aby polepszyć efekty edukacji, rozwinąć ciekawość, zachęcić do ciągłego poznawania trzeba zmienić podejście do nauczania: ma ono być doświadczaniem, które prowadzi do kolejnego doświadczania., a to do następnych i w ten sposób następuje niekończące się uczenie, a dzięki temu poszerzanie wiedzy.
Nauczyciele coraz bardziej rozumieją te idee ciągłego uczenia i wykorzystywania doświadczenia, ale nie zawsze podręczniki i wyposażenie sal dydaktycznych stwarza odpowiednie warunki. Naprzeciw młodych odkrywcom i ich nauczycielom wychodzi Wydawnictwo Naukowe PWN serią książek „Laboratorium w szufladzie”. Czytelnicy znajdą w niej takie tytuły jak: „Biologia”, „Fizyka”, „Chemia”, „Matematyka”, „Modelarstwo i robotyka” oraz „Elektrotechnika, elektronika, miernictwo”. Każda z publikacji oferuje szereg zadań-ćwiczeń-eksperymentów pozwalających oswoić się z poszczególną dziedzina w warunkach domowych. Dzięki temu edukacja i zdobywanie środków na eksperymenty naszych pociech nie będą ani drogie, ani uciążliwe. Ponad to pozwolą zainteresować tematem, zachęcą do poszerzania wiedzy oraz odmiennego sposobu spędzania wolnego czasu i edukowania.
„Modelarstwo i robotyka” Dagmary Kiragi i Zasława Adamaszka to książka stworzona z myślą o młodych pasjonatach tworzenia interesujących rzeczy z prostych materiałów. Autorzy przekonują, że modelarstwo jest pokrewną technice aktywnością manualną i intelektualną. Modele są pierwszym krokiem do stworzenia urządzeń produkowanych masowo.
Książka składa się z dwóch wyraźnych części: w pierwszej poznajemy konstrukcje techniczne, a w drugiej dowiemy się jak automatyzować stworzone przez nas urządzenia. Każda z tych części zaczyna się od najłatwiejszych i najtańszych konstrukcji. Kolejne są coraz bardziej rozbudowane, wymagają większego nakładu czasowego i finansowego oraz większej wiedzy. Dzięki temu mody konstruktor może stopniowo rozwijać swoje umiejętności.
Po pierwsze ćwiczenia z pierwszej części można sięgnąć już z przedszkolakiem. Autorzy zachęcają do korzystania modeli z wycinanek. Styropianowe konstrukcje samolotów pozwolą rozwinąć wyobraźnię przestrzenną, oswoją z projektowaniem. Kolejnym krokiem jest samodzielne tworzenie szablonu miasta, by później móc tworzyć z balsy, metalowych pojazdów z oświetleniem, czy plastikowych konstrukcji. Ważną rzeczą jest pokazanie dzieciom jak z prostych i dostępnych narzędzi samodzielnie wykonać interesujące zabawki, stworzyć niepowtarzalną kolekcję samolotów lub innych pojazdów czy poruszających się pojazdów robiących zdjęcia.
Druga część oswaja nas z zasadami programowania, manipulowania, wykorzystywania różnych sił. Młodzi odkrywcy poznają możliwości sterowania za pomocą sznurków, hydraulicznych konstrukcji i prądu. Nauczą się konstruować urządzenia z wykorzystaniem starego sprzętu komputerowego, dodawaniem sprzętu do urządzeń w komputerze i prostego programowania ich. Ćwiczenia są bardzo dobrze opisane, stopień trudności rośnie powoli dzięki czemu młodzi konstruktorzy będą mogli samodzielnie rozwijać swoje umiejętności.
Książkę polecam wszystkim zafascynowanych techniką i możliwością wykorzystania jej w życiu codziennym.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza