Etykiety

wtorek, 9 maja 2017

Rafał Wejner "O jeżu Jerzyku" il. Maria i Wojciech Wejner

Rafał Wejner, O jeżu Jerzyku, il. Maria i Wojciech Wejner, Poznań „Bajdaraj” 2017
Dbanie o otoczenie to jedna z cech, które są ważne w każdym wieku. Uświadamianie dzieci o konieczności wyrzucania śmieci w miejsca do tego przeznaczone jest jednym z ważnych elementów dobrego wychowania. Pozostawianie o sobie przestrzeni publicznej i prywatnej w takim stanie, jaki sprawia nam przyjemność: czyli bez śmieci, wydeptanych trawników, psich niespodzianek i wielu innych rzeczy pozwala na lepsze kształtowanie relacji społecznych oraz naukę odpowiedzialności.
Dziś mam dla Was niedługą opowieść doskonale pasującą do wychowania społecznego i ekologicznego. Główny bohater, jeż Jerzyk nie należy do najgrzeczniejszych zwierzątek: wszędzie rozrzuca śmieci, zrywa kwiaty, zostawia błoto na ławce. Kolejne dzieci odwiedzające park nie są zadowolone ze stanu w jakim on się znajduje. Na ścieżce widzą papierki i obierki po jabłkach. Zastanawiają się dlaczego jest tak brudno. Sprzątają śmieci, które leżą na ich drodze i szukają sprawcy. Dostrzegają jeża beztrosko wrzucającego pestki do fontanny. Nim zwierzątka zdążyły zwrócić mu uwagę wybrudził ławkę, zerwał kwiaty i chciał wyrzucić plastikową butelkę na trawnik, mimo że kosz na śmieci miał na wyciągnięcie ręki. Piotruś, Martynka, Wojtek i Krzyś uczą kolegę sprzątać o sobie i uświadamiają, że bałaganienie w jakimkolwiek miejscu jest nieładne i niegrzeczne.
Cała opowieść jest niedługa. Lektura rozmiarami przypominająca 16 kartkowy zeszyt w sztywnej okładce i ze śliskimi stronami zawiera piękne ilustracje przyciągające wzrok małych czytelników. Niewielka ilość tekstu na każdej stronie, duża czcionka sprawiają, że jest to świetna lektura zarówno dla trzylatków, jak i czytanka dla uczniów pierwszych klas. Ponad to porusza bardzo ważną sprawę konieczności dbania o otoczenie, empatii (pokazuje, że innym może się nie podobać pozostawiony bałagan) oraz zachęca do zwracania uwagi osobom bałaganiącym. Dzieci dzięki przygodzie jeża Jerzyka dowiedzą się, w jaki sposób łatwo pokazać swoje dobre maniery. Książka doskonale sprawdzi się w czasie indywidualnego oraz grupowego czytania. Piękne ilustracje Marii i Wojciecha Wejnerów będące znakiem rozpoznawalnym Wydawnictwa Bajdaraj doskonale przyciągają dziecięcą uwagę. Do tego każdy tom opowieści oferowanych przez wydawcę posiada tych samych bohaterów przeżywających różne przygody, przez co dzieci mogą się z nimi zaprzyjaźnić i rozwijać wiele ważnych w szkolnej nauce umiejętności: od świadomości dbania o siebie, otoczenie, po naukę pisania. Wielkim plusem tych zeszytów jest też bardzo przystępna cena, dzięki czemu dostarczanie kolejnych wartościowych lektur nie będzie kosztowne. Czytanie przygód znanych bohaterów może być doskonałym wstępem do rozmów o określonym problemie. Z powodzeniem mogą też zastąpić długie „kazania” rodzicielskie na temat odpowiedniego zachowania. Zdecydowanie polecam nie tylko tę opowieść z Wydawnictwa Bajdaraj.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza