Etykiety

wtorek, 9 maja 2017

Ramona Nadobnik-Piętka "O bolącym ząbku" il. Maria i Wojciech WejnerRamona Nadobnik-Piętka, O bolącym ząbku, il. Maria i Wojciech Wejner, Poznań „Bajdaraj” 2017
Warto dzieci oswajać z koniecznością dbania o własną higienę. O ile mycie rąk jest dla dzieci oczywiste to nie zawsze jasne jest mycie zębów, które nie miały okazji pobrudzić się ani błotem, ani farbkami czy klejem. Jednak jedzenie także brudzi, a dobre zęby to możliwość zjadania ulubionych potraw czy brak bólu zębów. Wyjaśnianie przedszkolakom ważności dbania o jamę ustną może obejmować spotkania z dentystą, codzienne grupowe czyszczenie zębów w przedszkolu oraz odpowiednie lektury. Na rynku polskim znajdziemy sporo takich opowieści i warto po nie sięgać, ponieważ pozwalają one dzieciom lepiej zrozumieć problem.
Do nas ostatnio trafiła bardzo interesująca, ciepła i przystępna opowieść o Grzesiu, który lubił słodycze i stronił od mycia zębów. Skończyło się to wielkim bólem zębów. Na szczęście jego koleżanki, Martynka i Marysia, podpowiedziały mu, co należy zrobić. Zadowolony z wyleczonych zębów Grześ obiecuje codziennie myć zęby.
Cała opowieść oraz książka są niewielkie. Lektura rozmiarami przypominająca 16 kartkowy zeszyt w sztywnej okładce i ze śliskimi stronami zawiera piękne ilustracje przyciągające wzrok małych czytelników. Niewielka ilość tekstu na każdej stronie, duża czcionka sprawiają, że jest to świetna lektura zarówno dla trzylatków, jak i czytanka dla uczniów pierwszych klas. Ponad to porusza bardzo ważną sprawę profilaktyki oraz leczenia zębów. Dzieci dzięki przygodzie Grzesia dowiedzą się czego unikać, co robić i dlaczego warto odwiedzać stomatologa. Książka doskonale sprawdzi się w czasie indywidualnego oraz grupowego czytania. Piękne ilustracje Marii i Wojciecha Wejnerów będące znakiem rozpoznawalnym Wydawnictwa Bajdaraj doskonale przyciągają dziecięcą uwagę. Do tego każdy tom opowieści oferowanych przez wydawcę posiada tych samych bohaterów przeżywających różne przygody, przez co dzieci mogą się z nimi zaprzyjaźnić i rozwijać wiele ważnych w szkolnej nauce umiejętności: od świadomości dbania o siebie, otoczenie, po naukę pisania. Wielkim plusem tych zeszytów jest też bardzo przystępna cena, dzięki czemu dostarczanie kolejnych wartościowych lektur nie będzie kosztowne. Zdecydowanie polecam.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza