Etykiety

wtorek, 9 maja 2017

Cazenove i William "Sisters. 6: Zakochana para" il. William


Cazenove i William, Sisters. 6: Zakochana para, il. William, Warszawa „Egmont” 2017

Najlepszymi przyjaciółkami i wrogami jednocześnie są siostry. Każda kocha drugą, ale na co dzień są dla siebie złośliwe, rywalizują ze sobą, zrzucają jedna na drugą obowiązki, starają się zaimponować i zdobyć jak najwięcej uwagi otoczenia. Posiadanie siostry nie jest łatwe. Bycie siostrą również. Wiąże się to z ciągłą czujnością i koniecznością stawiania granic prywatności oraz ciągłej walki o szacunek. Jednak siostry czasami potrafią zjednoczyć swoje siły, stworzyć razem coś pięknego. O takich relacjach opowiadają tomy komiksu „Sisters”.

Scenki przybliżające nam świat Wendy i Marine nie posiadają długiej, skomplikowanej fabuły. Życie sióstr ujęto w jednostronicowe pełne humoru niedługie opowieści, które mogą z powodzeniem zastąpić tom z „kawałami”, dzięki czemu będzie to świetna lektura dla początkujących czytelników. Komiksy z serii „Sisters” polecam uczennicom szkoły podstawowej.

Kolejny tom zabiera nas w świat problemów miłosnych w „Zakochana sister”. Wendy i Marie o raz kolejny są bardzo pomysłowe, przez co nie pozwalają się nudzić otoczeniu. Zaskakują nie tylko czytelników, rodziców i siebie wzajemnie, ale i chłopaków oraz przyjaciółki. Między siostrami powstaje coraz większa przepaść związana z niewielką różnicą wieku. Odmienne zainteresowania, znajomości, doświadczenia i marzenia sprawiają, że wydaje nam się, że nic je nie łączy, a jednak nie mogą bez siebie żyć.

W „Zakochanej sister” Wendy znajduje sobie chłopaka, Maksencjusza, który pojawiał się już wcześniej. Tym razem jednak relacja jest coraz bliższa, a tłumaczenie siostrze czym jest „chodzenie ze sobą” jest trudne, więc Wendy idzie na skróty i oznajmia, że musi wracać ze szkoły w towarzystwie, bo nie chce chodzić samotnie. Marie oczywiście czuje potrzebę naśladowania jej. Znajduje sobie niezbyt atrakcyjnego i towarzyskiego kolegę, którego zmusza do odprowadzania jej po lekcjach.

Marie ma również sposób na swoje sekrety. Uważa, że te, których nikt nie zna i nikt o nich nie mówi nie mają sensu, więc wiele tajemnic powierza Nat, aby ona podała je dalej i by wszyscy mogli je poznać. Nie zabraknie też wspólnych wypraw na zakupy, do kina czy nawet do lasu. Nie zabraknie też licznych śledztw Marie pragnącej poznać tajemnice siostry: od próby znalezienia pamiętnika po chęć poznania przyczyny długiego siedzenia w łazience przez Wendy. Wszystkie opowieści są zabawne. Niedługie teksty potrafią rozbawić każdego.

Komiks dostarczy wiele zabawy nie tylko młodym czytelnikom. Stanie się też interesującą lekturą dla rodziców, którzy będą mogli zobaczyć swoje pociechy w nieco krzywym zwierciadle.

Całość dopełniają piękne ilustracje, które z jednej strony są bardzo proste i wpisują się w nowe trendy, a jednocześnie zachowały francuską stylistykę. Wielkim plusem komiksu jest to, że scenki z życia sióstr można czytać wybiórczo i doskonale nadają się na lekturę w czasie wycieczek. Scenarzystom trafnie udało się oddać całe zamieszanie związane z pierwszą miłością oraz chęciom ukrycia tego przed młodszą siostrą, która wszystko wygaduje rodzicom. Komiks polecam wszystkim. Zwłaszcza młodym czytelnikom nieprzekonanym do czytania. Zabawne scenki zachęcą do sięgania po kolejne albumy, później inne komiksy, a następnie poważniejsze książki.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza