Etykiety

poniedziałek, 15 maja 2017

Pan Poeta "Kura co tyła na diecie" il. Joanna MłynarczykPan Poeta, Kura co tyła na diecie, il. Joanna Młynarczyk, Warszawa „Prószyński i S-ka” 2017
Ile z nas słyszało lub użyło argumentu: „Nie chudnę, bo taka moja uroda” lub „Tyję, bo już tak mam”? Każdy ma na swoim sumieniu jakieś grzeszki. Jedni nie mogą przytyć, inni schudnąć, a jeszcze inni każdego dnia kontrolują swoją wagę. Zrzucanie wagi, dbanie o linię, zdrowy tryb życia to zawsze trudny temat. Dzisiejsza lektura dla przedszkolaków porusza poważny problem nadwagi i profilaktyki otyłości. Od lat dostrzegamy, że coraz więcej dzieci jest otyłych, coraz więcej uczniów z tego powodu ma poważne choroby. Jak przekonać przedszkolaków do większej ilości ruchu i mniejszej ilości słodyczy? Może przeczytać im odpowiednią książkę?
Pan Poeta (rewelacyjny pseudonim) przedstawia nam kurę. Nie jest to jednak zwykła kura, ale „Kura co tyła na diecie”. Jak to możliwe, żeby tyć na diecie? Pewnie niejednej osobie się to zdarza, więc kura wcale nie jest w tym osamotniona. Kura jak na damę przystało postanowiła zadbać o linię. Nie jadła dużych porcji, ponieważ to szkodzi, ale jadła wiele, ponieważ nie odmawiała sobie różnych smakołyków. Wszystko skubała, próbowała, po ziarenku zjadała, później kolejnym i jeszcze jednym. Niby niewiele, ale jednak w rezultacie bardzo dużo, a kiedy chciała biegać to tylko wokół tortu, aby sport był przyjemny. Podziobywanie sprawiło, że bohaterka zamiast chudnąć przybierała, a brzuch jej rósł zamiast maleć, a po ćwiczeniach nie mieściła się w drzwiach domu. Zjawisko to tłumaczyła „Widać taka ma uroda!” i dochodzi do wniosku, że dieta jej nie pomaga, a ona bez zmian w żywieniu wygląda cudnie i podoba się sobie oraz kogutkowi.
Zabawny tekst uzupełniają doskonale wkomponowane ilustracje Joanny Młynarczyk. Prosta kreska, przerysowane postaci, zabawni bohaterowie, ciepłe kolory. Na każdej stronie znajdziemy zwariowaną kurę przyciągającą wzrok dzieci. Niewielka ilość tekstu połączona z zabawną historią sprawiają, że młodzi czytelnicy chętnie sięgają po książkę. Dużym plusem jest też solidna oprawa, doskonale zszyte strony.
Przygoda kury będzie doskonałym wstępem do rozmów o tym, co zabawna bohaterka robiła źle i dlaczego dieta nie działała. Dzieci także będą mogły samodzielnie ocenić czy postawa kury jest odpowiednia.
1 komentarz:

  1. Ilustracje w serii książek Pana Poety zwalają mnie z nóg. I choć okładka na to nie wskazuje wnętrze to paleta barw. KURA, WRÓBEL i niebawem KRUK..już nie mogę się doczekać.

    OdpowiedzUsuń