Etykiety

niedziela, 7 maja 2017

Thomas Canavan "Fascynujące eksperymenty naukowe"Thomas Canavan, Fascynujące eksperymenty naukowe, il. Adam Linley, Thomas Middleton, tł. Lucyna Wierzbowska, Warszawa “Prószyński i S-ka” 2017
Eksperymentowanie jest jednym z ważnych elementów nauki. Przez doświadczanie dzieci uczą się obserwować otoczenie. Rozwiązywanie kolejnych zagadek zachęca do zadawania kolejnych, nieszablonowych pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi. Warto od najwcześniejszych lat pracować nad dostarczaniem pociesze stymulujących bodźców. Jeśli brakuje nam pomysłów lub chcemy zachęcić naszych przedszkolaków lub uczniów do samodzielnej pracy możemy skorzystać z książki „Fascynujące eksperymenty naukowe”. To lektura, która małym zdobywcom podpowie jak przeprowadzać eksperymenty, bo warsztat badacza (otwartość i pomysłowość) jest bardzo ważny. Proponowane przez Thomasa Canavana eksperymenty pozwalają poznać zagadnienia z fizyki, chemii, biologii, architektury, akustyki i astronomii, czyli samych poważnych dziedzin, z którymi każdy maluch powinien się zaprzyjaźnić, aby nauka w szkole była przyjemna i sprawiała radość. Książka jest doskonałym wprowadzeniem do kształtowania fascynacji naukami przyrodniczymi.
Już pięciolatek może dowiedzieć się, w jaki sposób nie zamoczyć suchej chusteczki pod wodą, rozwinąć swoje zmysły, odkryć, dlaczego łodygi roślin rosną ponad ziemią i od czego ów wzrost zależy, dlaczego czasami trudno zmieszać dwie ciecze, w jaki sposób działają rakiety, czym jest próżnia, w jaki sposób można łatwo zgasić pożar, co wpływa na łatwość palenia się lub elektryzowania się materiałów, w jaki sposób barwa wpływa na temperaturę. Mali odkrywcy poznają tajniki pokonywania grawitacji, mumifikacji, łączenia smaków, a nawet mogą zrobić własny deser. Mali odkrywcy z książką mogą zbadać przedmioty i ich zachowania podczas rzucania, wkładania do wody, zmieniania właściwości, a nawet eksperymentować na pogodzie i tworzyć ruchome piaski, samodzielnie budować zabawki. Wiele pomysłów rodzice na pewno znają z dzieciństwa, ale jak się dorasta to one nam uciekają z pamięci. „Fascynujące eksperymenty naukowe” pozwoli nam sobie je przypomnieć. Poza doświadczeniami nie zabraknie też licznych wskazówek jak określone zjawiska można wykorzystać w życiu.
Książka jest doskonałym wprowadzeniem do kształtowania fascynacji naukami przyrodniczymi. Kolorowe strony i liczne ilustracje urozmaicą maluchom zabawę. Wielkim plusem jest to, że opisano w niej mnóstwo eksperymentów, które bez problemu można wykonać w domu. Sporo doświadczeń dzieci mogę robić same, dzięki czemu będą uczyły się samodzielności. Nie zabraknie też wskazówek kiedy i w jaki sposób młody naukowiec ma prosić o pomoc dorosłych (przy czym dziecko nadzoruje doświadczenie, a dorosły jest jedynie asystentem).
Wielkim plusem są szczegółowe opisy każdego doświadczenia, dzięki czemu niedoświadczony eksperymentator bez problemu może przeprowadzić każde doświadczenie. Krótki wstęp i lista potrzebnych rzeczy pozwalają na szybkie i łatwe przygotowanie stanowiska pracy. Zdjęcia oraz ilustracje opisujące i pokazujące każdy krok doświadczenia pomagają w obserwacji oraz prawidłowym przeprowadzaniu badań.
„Fascynujące eksperymenty naukowe” to książka pomagająca wyjaśnić dziecku najbardziej zawiłe zjawiska oraz je zrozumieć. Prosty język, interesująca szata graficzna, liczne zdjęcia przyciągają uwagę małych czytelników. Zdecydowanie polecam.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza