Etykiety

wtorek, 9 maja 2017

Mallika Chopra "Pomysł na dobre życie"

Mallika Chopra, Pomysł na dobre życie, posłowie Deepak Chopra, tł. Adam Bukowski, Jacek Środa, Warszawa „Studio EMKA” 2017
„Pomysł na dobre życie” Malliki Chory to przede wszystkim opowieść autorki o sobie i swoim życiu. W ten sposób przekonuje nas ona, że zmiany w życiu są elementem rozwoju, zmiana pracy szansą na podniesienie kwalifikacji, lepszy zarobek, elastyczniejsze godziny pracy i wyjście naprzeciw własnym potrzebom. Pomaga też dostrzec, że świat nie kończy się na wymarzonym etacie w korporacji oraz szykownych, ale bardzo drogich strojach, na które trzeba wiele godzin pracować. Można w swoje życie wprowadzić troszkę ładu, wytchnienia, możliwości rozwoju.
Cała lektura oddzielona jest na osiem części: od próby przemyślenia własnego miejsca w świecie, marzeń, weryfikacji celów, odkrywania możliwości w otoczeniu, szukania sposobów na wprowadzenie zmian przez radę ufnego podchodzenia do otoczenia, wyrażania swoich pragnień, umiejętności korzystania z pomocy, wyrozumiałości wobec siebie oraz innych po działanie mające na celu realizację marzeń.
Wszystkie rady można, by zawrzeć na jednej stronie, ale przykłady z życia na pewno o wiele lepiej przemawiają do ludzi, pozwalają im na analizowanie własnej sytuacji i unikanie usprawiedliwień „ale ja mam wyjątkowo trudną sytuację”. Porady i opowieści mogą wydawać się banalne, ale są bardzo potrzebne w świecie pełnym przymusu dorównywania wzorcom z kolorowych czasopism. Dla osób zagubionych w treściach na końcu książki znajduje się „ściąga” ze wskazówek.
Lektura wpisuje się w nurt duchownego poszukiwania własnej drogi. Czasami różne wskazówki są niejasne, ale historie z życia autorki nieco je przybliżają i pozwalają zrozumieć. Jedną ważną rzecz, jakiej dowiadujemy się od Malliki Chopry to to, że każdy z nas musi sam indywidualnie przepracować i spróbować poszukać swojej drogi spełnienia. Autorka otwarcie mówi, że bycie córką guru new age Deepaka Chopry wcale nie ułatwiło jej poszukiwania, ponieważ sztuka medytacji oraz uczenia się relaksu jest bardzo osobistym doświadczeniem, które musimy sami odkryć oraz rozwijać każdego dnia, ponieważ życie jest pełne wyzwań, niespodzianek, obowiązków, które mogą nas przytłaczać.
Na początku każdego rozdziału czytelnik znajdzie listę ćwiczeń mentalnych, rad jak godzić się z sobą, jak pozwalać sobie na więcej, rozpieszczać się oraz uczyć wewnętrznej dyscypliny.
Ponad to znajdziemy wiele przemyśleń w szarych ramkach. Poruszają one kwestie ważne w życiu każdego człowieka: od umiejętności proszenia o pomoc, mówienia o swoich pragnieniach, przez wyzbycie się negatywnych emocji po wyrażanie miłości, dbanie o własne ciało i traktowanie siebie oraz wszechświata jako jedność, która może mieć na nas pozytywny wpływ jeśli pozwolimy sobie na harmonię. Nie zabraknie tu także spojrzenia na macierzyństwo, proces uczenia dzieci, akceptacji i otwartości ich prób robienia czegoś nowego.
Całość czyta się bardzo przyjemnie. Poradnik bardziej przypomina pamiętnik z wędrówki ku odkrywaniu lepszej siebie i pozwalania sobie na cieszenie się światem.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza