Etykiety

wtorek, 23 października 2018

Katarzyna Bajerowicz (+il.) "Rafa koralowa"


Katarzyna Bajerowicz (+il.), Rafa koralowa, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2018
Rafa koralowa zaskakuje nas bogactwem form życia, kolorami, żywotnością. Można ją obserwować godzinami i się nie znudzić, bo tu życie wrze niczym w wielkim mieście. A może to takie zwierzęce podwodne miasto? Razem z Katarzyną Bajerowicz i gromadką młodych żółwi udajemy się w niezwykłą podróż po tajemniczym i niemal magicznym podwodnym świecie, jakim jest rafa koralowa.
Na pierwszych stronach poznajemy żółwie morskie wykluwające się na ciepłym piasku plaży. Małe gady przechodzą największą lekcję próby w swoim życiu: muszą szybko dotrzeć do wody, aby nie zostały pożarte przez mewy czy kraby. Ocean daje im schronienie i staje się nowym domem, którego nie będą opuszczać do czasu własnego składania jaj. Nim to nastąpi odbędą długą drogę, lepiej poznają rafę koralową i zwyczaje różnych zwierząt. I właśnie ta ich wędrówka staje się pretekstem do przekazania wielu interesujących informacji o zwierzętach przypominających rośliny, higienie ryb, powstawaniu pereł, zagospodarowywaniu przez zwierzęta porzuconych muszli, dziwnym umiejętnościom widzenia na wszystkie strony, ławicach ryb, znaczenia światła do funkcjonowania podwodnego życia, szkodliwym wpływie śmieci na zwierzęta, morskich ogórkach, niezwykłych zjawiskach w księżycowe noce.
Poza cenną wiedzą znajdziemy w książce propozycję zrobienia żółwia oraz akwarium z bogactwem ryb oraz innych form żywych z naszych codziennych odpadów. Zachęcenie dzieci do aktywności twórczej w połączeniu z wiedzą pozwala na zainteresowanie przedszkolaków oraz uczniów tematem, lepsze utrwalenie materiału oraz większe zainteresowanie otoczeniem.
Wielkim plusem książki Katarzyny Bajerowicz „Rafa koralowa” jest przewaga ilustracji nad tekstem. Piękny, kolorowy i tętniący życiem podwodny świat zajmuje 7/8 strony, dzięki czemu młodzi czytelnicy będą migli skupić się na oglądaniu, liczeniu, szukaniu szczegółów, wyłapywaniu dziwnych i śmiesznych rzeczy, odkrywaniu podwodnego świata w czasie czytania książki na głos przez dorosłych. Niewielka ilość tekstu zawiera podstawowe informacje oraz zachęca do rozwiązywania zagadek, ćwiczenia spostrzegawczości. Młodzi czytelnicy muszą liczyć zwierzęta bądź przedmioty, wyszukiwać muszle, projektować w nich domki, poszukiwać pereł, wyszukać ukrytych mieszkańców rafy, odszukiwać sylwetki zwierząt. Do tego młodzi czytelnicy muszą się zastanowić w jaki sposób można pomóc rafie koralowej, której życie zagrożone jest nadmierną ilością śmieci znajdujących się w wodzie.
Książka poza przybliżeniem wiedzy zachęca do poruszenia ważnego tematu, jakim jest ekologia. Dzieci zdobędą wiedzę na temat tworzącego się kontynentu z odpadów i wielkiemu zagrożeniu jakie stanowi taki obiekt dla rafy koralowej. Autorka zachęci nasze pociechy do zastanowienia się, co można zrobić z taka górą odpadów pływających w oceanie.
„Rafa koralowa” to przede wszystkim solidna książka do oglądania, zgadywania, tworzenia, rozmyślania, rozmowy. Autorka po raz kolejny udowadnia, że za pomocą prostych rzeczy potrafi zachęcić dzieci do rozwijania wielu umiejętności: od rozwijania pamięci, zainteresowania światem, przez ćwiczenie koncentracji, po ćwiczenie motoryki małej, rozwijanie wyobraźni oraz twórczego spojrzenia na otaczający nas świat. Niedługa lektura staje się pretekstem do rozwijania dziecięcego zainteresowania światem, przetwarzania go, uważnego obserwowania, dostrzegania zagrożeń oraz eliminowania ich. Przekonuje też, że wielkie rzeczy zaczynały się od pracy małych jednostek. Takie spojrzenie daje dzieciom wiarę w sens ich jednostkowych działań, a tym samym buduje pewność siebie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz