Etykiety

poniedziałek, 8 października 2018

Podróż do Truskawca - relacja ze spotkania z prof. Stanisławem Nicieją

Od czasu do czasu nasza miejska biblioteka gości znanych pisarzy i naukowców. Te regularne spotkania troszeczkę przypominają salony kulturalne działające w ośrodkach akademickich. Zaproszeni goście opowiadają o swoim pisaniu, zdobywaniu materiałów, pracy, przybliżają tematykę swoich książek, aby zachęcić czytelników do sięgnięcia właśnie po ich publikację.
W ostatni piątek odbyło się spotkanie z prof. Stanisławem Nicieją wprowadzającym swoich słuchaczy w świat miast utraconych przez Polskę po II wonie światowej. Słuchacze dowiedzieli się sporą ilość ciekawostek o dawnym życiu kulturowym, powstających przed stoma laty uzdrowiskach oraz rosnącą wówczas świadomością własnego ciała. Całość wzbogacona o film dokumentalny prof. Niciei pomogła lepiej wyobrazić sobie piękno utraconych miast. Opolski badacz poruszył także kwestie związku określonych miast i docelowych podróży na ziemie odzyskane. Tematem przewodnim ponad półtoragodzinnego interesującego i inspirującego wykładu był Truskawiec, w którym odbywały się ważne spotkania ludzi kultury i polityki.
Zachęcam do uczestniczenia w spotkaniach w górowskiej bibliotece. Jeśli macie okazje odwiedzajcie swoje biblioteki, uczestniczcie w spotkaniach organizowanych przez kawiarnie. Naprawdę warto od czasu do czasu wyjść, aby posłuchać o cudzej pasji i pracy.
Autorkami wykorzystanych zdjęć są panie pracujące w Bibliotece Miejskiej w Górze.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz