Etykiety

poniedziałek, 8 października 2018

"Avengers. Biblioteka bajek"


Od wieków jako ludzkość uwielbiamy opowieści o superbohaterach, herosach i ich niezwykłych mocach. Naszymi idolami stają się pozytywne postaci walczące o lepszy los ludzi, zmagające się z zagrażającym ludzkości złem. Aby ci niezwyciężeni i potężni wojownicy mieli, co robić muszą oczywiście istnieć siły zła. Na tym bazowała zarówno mitologia, teksty religijne w różnych społecznościach, legendy oraz literatura opowiadająca o wojennych bohaterach różnych okresów. Niezwyciężeni półbogowie toczyli walki z niezwykłymi monstrami, chrześcijańscy rycerze z poganami, a ich ostatnie chwile – jak w przypadku Rolanda z „Pieśni o Rolandzie” – były pełne niezwykłych czynów: marsz pod górę, ustawianie się w stronę Boga i wiele innych ważnych czynności, które dla przeciętnego człowieka przebitego mieczem były niemożliwe. Im większa moc tym owe działania mają większe znaczenie i symbolizm. Na takiej baśniowości i mityczności bazują komiksy, filmy komiksowe, komiksy filmowe i wiele innych gatunków pokazujących nam niezwykłe światy superbohaterów stających się ważnymi ikonami wytwarzanymi przez kolejne pokolenie ludzi żądnych poczucia bezpieczeństwa w świecie pełnym starć różnorodnych ortodoksów pragnących wprowadzić swój ład na świecie. Oczywiście nigdy nie jest to dobry porządek tylko czyniący z ludzi niewolników lub prowadzący do eksterminacji narodowości, rasy, a nawet całej ludzkości. W taką tematykę wpisuje się powstanie bohaterów znanych jako Avegers, do których zaliczane są takie mityczne postaci jak Thor będący mitycznym bogiem, super bohaterów powstałych w czasie nieszczęśliwych wypadków w czasie eksperymentów jak Hulk, Kapitan Ameryka, który w czasie II wojny nie dostał się do wojska i z powodu wielkiego zaangażowania zgłosił się do udziału w tajnym projekcie wojskowym dającym mu szansę na udział w walkach. Jak widać zbiór postaci amerykańskich fantastycznonaukowych komiksów, które złożyły się na film jest bardzo bogaty, a wszystko przez to, że powstał na bazie wielu komiksów czerpiących z opowieści o herosach będących wzorcami dla grupy superbohaterów. Dzięki wielkiemu powodzeniu tych fabuł w 2012 roku powstał film, który odniósł wielki sukces i zachęcił twórców do stworzenia kolejnych trzech (trzecia w przyszłym roku już ma chętnych widzów) produkcji cieszących się dużym powodzeniem zarówno wśród młodych jak i starszych widzów. Kolejne premiera przygód superbohaterów to doskonały pretekst, aby zachęcić dzieci do czytania. Tu oczywiście z pomocą przychodzi nam wydawnictwo Egmont, w którym ukazują się publikacje Marvel. Najnowsza książka o superbohaterach to „Afengers” należący do „Biblioteki bajek”, w której znajdziemy zarówno książki o Kubusiu Puchatku, jak i Disney’owskich bohaterach. Wszystkie cechuje piękne oprawa, dobrze sklejone, śliskie strony z filmowymi lub komiksowymi ilustracjami. Do tego duża czcionka, niedługie rozdziały, prosty język, szybka fabuła sprawiają, że dzieci chętnie sięgają po kolejne tomy.
Do naszych rąk właśnie trafiły przygody Avengers. Do świata superbohaterów wprowadza nas przygoda Bruce’a Banera, który pod wpływem promieniowania staje się Hulkiem, dzięki czemu dołącza do drużyny potężnych Avengers i walczy u boku Kapitana Ameryki, Iron Mana, Thora, Falcona, Czarnej Wdowy i Hawkeye’a, z którymi musi zmierzyć się z czyhającym na ludzkość złem. Dowiemy się też, w jaki sposób do bohaterów dołączyła Czarna Wdowa, była agentka rosyjskiego wywiadu, której siedziba mieści się w Czerwonej Komnacie (czyżby nawiązanie do Placu Czerwonego w Moskwie (ros. Красная площадь)?). Poznamy również w jaki sposób bohaterem stał się wyrzucony z cyrku łucznik Hawkeye, Samon Wilson staje się Falconem ze srzydłami,  miliarder, wynalazca i naukowiec Tony Stark – Iron Menem i tak dalej. Po poznaniu korzeni bohaterów młodzi czytelnicy mogą przeżyć z poznanymi postaciami niezwykłe przygody. Powalczą o Ziemię, jej zasoby oraz bezpieczeństwo mieszkańców. Wszystkim opowieściom towarzyszą niezwykłe, baśniowo-mityczne czyny bohaterów mających dużą moc. Wśród ich zadań nie zabraknie bronienia najnowszej technologii oraz obrony starożytnych amuletów przed wpadnięciem w niepowołane ręce. Do tego nie zabraknie też prehistorycznych gadów w Central Parku i kosmicznych Asgardczyków na Manhatanie. Dziewiętnaście opowieści zawartych w tomie nie trzeba czytać po kolei, ponieważ każda z opowieści jest autonomiczna.
Dzięki książce dzieci mogą oswoić się ze znanymi bohaterami, delikatnie wejść w ich świat, dowiedzą się początków istnienia poszczególnych herosów, dzięki czemu zarówno komiksy, jak i film będą bardziej zrozumiałe. Takie wprowadzenie dziecka w świat niezwykłych opowieści pobudza jego wyobraźnię oraz zachęca do czytana. Całość dopełniają piękne, komiksowe, bardzo dobrze dopracowane ilustracje.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz