Etykiety

czwartek, 25 października 2018

Tim Peake "Zapytaj astronautę. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podróżach i życiu w kosmosie"

Tim Peake, Zapytaj astronautę. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podróżach i życiu w kosmosie, tł. Zbigniew Kościuk, Białystok „Wydawnictwo Kobiece” 2018
Podróże do gwiazd fascynowały ludzi od zawsze. Opowieści w mitach i pismach religijnych często poruszały temat podróży po niebie, wznoszenia się do bogów. Nauka odarła kosmos z obecności nadprzyrodzonych sił i zapełniła gwiazdami poruszającymi się wg własnych praw. A mimo tego nadal równie mocno fascynujemy się nieodkrytymi przestworzami, marzymy o podróżach do nich, snujemy opowieści o przyszłości, w której będziemy kolonizować nie tylko najbliższe planety, ale i galaktyki. Mimo upływu lat, przybywającym technologiom dzieci nadal fascynuje ta niezmierzona i tajemnicza przestrzeń. To sprawia, że nie tylko bawią się w podróże do dalekich galaktyk i chętnie czytają lub oglądają „Gwiezdne Wojny” i inne filmy lub seriale animowane o potencjalnych wyprawach w wersji dla dzieci, ale także zarzucają nas wieloma pytaniami. Tim Peake pomoże nam odpowiedzieć na wiele z nich oraz rozwinąć fascynację wszechświatem.
Autor książki „Zapytaj astronautę” to doświadczony pilot i astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) pochodzący z Wielkiej Brytanii. W 2016 roku ukończył misję Principia, w ramach której przez pół roku pracował na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Ekspedycji 46/47. Jako ambasador brytyjskiej nauki i kariery w przestrzeni kosmicznej bardzo chętnie udziela się w mediach społecznościowych i uczestniczy w spotkaniach, promując naukę i inżynierię wśród uczniów szkół. Jego książka bardzo dobrze wkomponowuje się w tę działalność.
Pretekstem do opowieści o kosmosie są tu pytania, które zadały lub mogłyby zadać dzieci astronaucie na temat jego półrocznego pobytu w kosmosie i związanymi z tym przygotowaniami. Dzięki temu młodzi czytelnicy mogą dowiedzieć się, jakie umiejętności rozwijać, aby zrealizować własne marzenie o locie w kosmos lub zaspokoić swoją ciekawość, zdobyć cenną wiedzę, którą będzie można zaimponować rówieśnikom w czasie zabawy. Lektura będzie wielką pomocą dla rodziców mających dociekliwe pociechy. Forma i treści zawarte w książce sprawiają, że może po nią sięgnąć każdy: od ciekawskiego przedszkolaka po wiekowego emeryta ciekawego tego jak wyglądają przygotowania do bycia astronautą oraz życie w kosmosie.
Pytania poukładane są chronologicznie: od przygotowań przez pobyt w kosmosie po powrót na Ziemię. Czytelnicy dowiedzą się dlaczego umiejętność pływania może pomóc w czasie szkolenia, w jaki sposób załatwia się potrzeby fizjologiczne, jak wygląda miejsce do odpoczynku, dlaczego w ciągu dnia widzą kilkanaście wschodów i zachodów słońca, ile minut potrzeba do okrążenia Ziemi, jaki wpływ ma grawitacja na wzrost, dlaczego nie marnuje się wydalanego moczu, czy jest tam Internet, czy można wypić ulubioną herbatę, jak funkcjonuje się w nieważkości i wiele innych ciekawostek.
Prosta, przyjemna opowieść napisana z pytaniami jako tematami pozwala na poszerzenie wiedzy, zaprzyjaźnienie się ze specjalistycznymi terminami. Wielkim plusem jest tu pierwszoosobowa opowieść napisana w stronie czynnej, co sprawia, że lekturę czyta się bardzo szybko, a opowieść wciąga od pierwszych stron. Do tego autor ma niesamowity dar tłumaczenia skomplikowanych rzeczy w prosty sposób, wzbogacania poważnych treści humorem.
Całość wzbogacona jest szkicami, wykresami i zdjęciami pozwalającymi lepiej zrozumieć temat oraz sprawiającymi, że możemy sobie lepiej wyobrazić niektóre rzeczy.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz