Etykiety

środa, 3 października 2018

Rafał Skarżycki "Hej, Jędrek! Kłopoty z dziewczynami?" il. Tomasz Lew Leśniak


Rafał Skarżycki, Hej, Jędrek! Kłopoty z dziewczynami?, il. Tomasz Lew Leśniak, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2018
Nie ma bardziej niebezpiecznej mieszanki niż pech wymieszany z miłością. No, może jeszcze doprawiony rywalizacją z Włochem. Możemy się domyślić, że Rafał Skarżycki poruszając problem relacji damsko-męskich wśród nastolatków zapewni nam pełną zwrotów akcji przygodę, a wszystko przez to, że główny bohater, Jędrek ma niezwykły talent: talent do pakowania się w kłopoty. Nawet jeśli bardzo się stara, robi wszystko, co w jego mocy, aby nie przydarzyło mu się nic złego, niebezpiecznego, kosztującego rodziców wiele pieniędzy czy pozwalającego mu wieźć dobre życie wśród przyjaciół to i tak zawsze ściąga na siebie i swoich bliskich problemy, co bardzo często kończy się wizją utratą bliskich. Na szczęście zawsze wszystko kończy się dziwnie szczęśliwie, a do tego chłopak zostaje uznany przez wszystkich bohaterem. Tak jest i tym razem.
Akcja zaczyna się bardzo prozaicznie: po wieczornym szlabanie (oczywiście tradycyjnie z powodu zrobienie prześmiewczego komiksu z siostry) i pięknym zaplanowaniu kolejnego dnia (łącznie z niejadalną kanapką dla szkolnych łobuzów) Jędrek w szkole odkrywa, że życie po raz kolejny płata mu figla i jego plany na miły dzień w szkole ulegają gwałtownym zmianom. Nie zabraknie też lądowania u dyrektora, a później zaskakującej wiadomości o przyjeździe Włochów do szkoły. Każdy uczeń z jego klasy będzie gościł w swoim domu jedną osobę. I tak trafia do niego nastoletni „Don Juan” łamiący serce siostry, Ani. Jakby tego było mało złamane serce ma również jego przyjaciel, Witek, zakochany w pięknej Włoszcze. Jędrek oczywiście nie może odmówić pomocy i to staje się machiną napędową kolejnych nieszczęść wystawiającą relacje rodzinne i przyjaźń na poważną próbę. Jak tym razem poradzi sobie bohater musicie przekonać się sami. Zapewniam, że na pewno nie będziecie się nudzić, a wszystko przez to, że Jędrek należy do nastolatków, którzy natychmiast wcielają każdy swój plan w życie i widzą tylko jego dobre strony. Później okazuje się, że każda nowa sytuacja, każdy zbieg okoliczności sprawia, że jego plany rozpadają się jak domki z kart.
Rafał Skarżycki używa prostego, żywego języka i wprowadza czytelników w świat im znany. Szkolne życie jest bardzo urozmaicone. Główny bohater ma swoich przyjaciół, wrogów, a nawet przeżywa pierwsze fascynacje, do których trudno mu się przyznać, ale są bardzo ważne w jego życiu. Opowieść wzbogacają proste ilustracje i wplecione w tekst komiksy Tomasza Lwa Leśniaka. Odpowiednie rozmieszczenie ilustracji oraz tekstu sprawia, że lekturę czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Szybka akcja sprawia, że nie ma czasu na nudę. Niedługie rozdziały, liczne ilustracje pozwalają na lekturę uczniom zaczynającym szkolną przygodę. Z jednej strony będzie to opowieść o troszkę starszym od nich koledze, a z drugiej ilość tekstu dostosowana do tych początkujących czytelników.
Seria książek „Hej, Jędrek!” bardzo dobrze wpisuje się w świat nastolatków próbujących przetrwać szkolne życie, borykających się z domowymi problemami, przeżywającymi małe niezwykłe przygody. Książki powinny spodobać się uczniom szkoły podstawowej.  „Kłopoty z dziewczynami?” to świetna propozycja lektury dla chłopaków. W opowieści znajdą problemy im bliskie (sympatia do koleżanki, pokonywanie lęków, problemy z dogadywaniem się, brak sławy, złośliwe rodzeństwo, uciążliwi rodzice i nauczyciele) i pozwoli im spojrzeć na własny świat z nieco cynicznej perspektywy, przejrzeć się w krzywym zwierciadle zapatrzenia w siebie przez Jędrka. Wielkim plusem książek Rafała Skarżyckiego i Tomasza Lwa Leśniaka jest unikanie wulgaryzmów.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza