Etykiety

środa, 17 października 2018

MPZ | Larisa Crunteanu, ARIA MINERALIA | piątek, 19.10, godz. 19

Zapraszamy na wernisaż wystawy

No Image, No Camouflage, 2018, kadr z filmu

w piątek, 19 października o godz. 19
Miejsce Projektów Zachęty, ul. Gałczyńskiego 3
Projekt Larisy Crunțeanu wiąże się z przypadkowym znaleziskiem, jakiego artystka dokonała w centrum Bukaresztu. Razem z inną artystką Sonją Hornung napotkały tam dziwaczny obiekt — stojący na trawniku niemy głośnik w kształcie kamienia. Znalezisko to sprowokowało je do postawienia pytań nie tylko o to, czym jest przedmiot i do czego służy, ale również — jak brzmi i co mówi. Czy mógłby być jednym z głosów jakiejś większej grupy? Gdzie znajduje się granica jego realności i sztuczności?
Crunțeanu koncentruje się na samym obiekcie. Stawia pytania, które pozostaną bez odpowiedzi. Wystawę Aria mineralia komponuje na kształt mapy myśli — składają się na nie osobiste skojarzenia, powszechne symbole i odniesienia do kultury. Odwołuje się przede wszystkim do pojęcia mimikry i świadomości społecznej, czyli kolektywnego zbioru wyobrażeń, opinii i wierzeń.
Artystka  zamiast moralizatorskich treści proponuje żartobliwe i różnorodne podejście do istotnych spraw filozoficznych oraz społecznych. Autorka rozkłada swój dylemat na czynniki i choć wie, że nie będzie w stanie zrozumieć do końca fenomenu obiektu, to może za jego sprawą spróbować zrozumieć własne otoczenie.
-----
Larisa Crunțeanu (ur. 1986) — absolwentka kierunku fotografia i film, a także doktorantka w National Arts University w Bukareszcie. Działa na pograniczu wideo i performansu, jej prace opierają się na badaniach oraz wolnych spekulacjach, tworząc pretekst do pojawiania się nowych praktyk i organizacji. Wraz Xandrą Popescu prowadziła w Bukareszcie inicjatywę Atelier 35 (2012–2016). Mieszka i pracuje w Bukareszcie i Warszawie.

Wystawa jest częścią projektu F vs F wyprodukowanego przez Copia Originala Association i współfinansowanego przez National Cultural Administration Fund (AFCN), Rumunia.
kuratorka: Julia Harasimowicz
partner wystawy: ANCA POTERAŞU Gallery
sponsor MPZ: Benq
sponsorzy wernisażu
: Freixenet, Chocolissimo
patroni medialni: Stolica, artinfo.pl
Wystawa prezentowana 20.10 – 2.12.2018
Miejsce Projektów Zachętyul. Gałczyńskiego 3
wtorek–niedziela, godz. 12–20
wstęp wolny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz