Etykiety

środa, 24 października 2018

Milena Trziszka "Kiedy serce staje dęba" il. Zofia Zabrzeska


Milena Trziszka, Kiedy serce staje dęba, il. Zofia Zabrzeska, Kraków „Skrzat” 2018
Obecność małej, rudej wiewiórki przygarniętej przez jedenastoletnią Amelkę stanie się pretekstem do poruszenia wielu ważnych tematów: od miłości po tolerancję, od sympatii i miłych gestów po przemoc. Nowy ranny domownik bardzo szybko dochodzi do siebie i zaczyna małą rewolucję w swoim otoczeniu, którego wcale nie myśli opuszczać. Powrót do parku to ostatnia rzecz, o której marzy skoczna ruda kita czująca się w ludzkim domu jak u siebie. Zwłaszcza, że drogi, kryształowy żyrandol doskonale zastępuje gałęzie drzew. Podopieczna oczywiście zyskuje imię Rudka i wszyscy bardzo szybko się do niej przywiązują, przez co trudno podjąć im stanowczą decyzję o rozstaniu, które pozwoli wiewiórce na samodzielność.
Przygody Rudki stają się inspiracją dla Amelki, która chcąc się dzielić z bliskimi swoimi przeżyciami, przemyśleniami i przygodami zakłada vlog. Dzięki temu ma okazję szczerze porozmawiać z pracującym w Niemczech tatą. Wśród licznych tematów zajdzie się stosunek do sąsiadów w jej wieku: starszego uprzejmego i wysportowanego oraz młodszego dokuczającego bliźniakom. Tak, bliźniakom, bo Ameka ma brata Alka, który mimo tego samego wieku wydaje się być mniej dojrzały i przez to dziewczynka ma z nim coraz mniej wspólnych tematów, ale kiedy trzeba rodzeństwo zawsze stanie w obronie tego drugiego. W jej rozmyślaniach nie zabraknie też miejsca na opowieści o szkole, a szczególnie o życiu nauczyciela muzyki, nazywanego Pergaminem. I właśnie dzięki temu wątkowi prosta opowieść o wiewiórce zmienia się w poważną książkę o bardzo poważnych sprawach, do których należy również depresja.
Milena Trziszka odziera chorobę z szpitalnych wizji. Pokazuje zwyczajnego lubianego nauczyciela oraz jego zmagania z własną niemocą i emocjami oraz gromadkę uczniów chcących mu pomóc. Jakie działania podejmą młodzi bohaterzy i co z tego wyniknie musicie przekonać się sami.
„Kiedy serce staje dęba” to lektura pozornie lekka, ale nawet na pierwszych stronach poświęconych relacji dzieci z wiewiórką nie zabraknie ważnych tematów. Tata bliźniaków każe im się zastanowić, czy w złe zachowanie ich nastoletniego sąsiada nie wynika z ich traktowania go, czy nie utknęli w pętli wzajemnego dogryzania sobie. I dzieci muszą przyznać, że one też nie są bez winy. Dzięki tacie mogą też zrozumieć zachowanie kolegi z klasy, a kiedy trzeba to włączyć go do wspólnej akcji. Ale o tym przeczytacie już sami.
Sporo miejsca w książce poświęcono różnym formom miłości. Amelka to dojrzewająca dziewczynka przeżywająca pierwsze zauroczenia i fascynacje, dlatego nie zabraknie tematu miłości do kolegi, ale najważniejsza będzie tu tęsknota za tatą, którego nieobecność w domu skłania dziewczynkę do prowadzenia vloga. Pojawi się też temat miłości (sympatii) do bliźniego, chęci pomagania, wyciągania pomocnej dłoni, traktowania z szacunkiem.
Opowieść Amelki staje się pretekstem do pokazania nastolatki dążącej do doskonalenia własnych relacji z otoczeniem, uczenia się budowania pozytywnych relacji, przyjaźni. Nastolatki w tej książce miewają dni, w które bywają niemiłe, ale dzięki dorosłym, ich pozytywnemu nastawieniu do świata, dobroci mają szansę rozwijać swoje pozytywne cechy.
Książkę zawierającą niedługie rozdziały i dużą czcionkę wzbogacono nielicznymi prostymi szkicami Zofii Zabrzeskiej. Prosta kreska, minimalizm i dobre dostosowanie ilustracji do tekstu pozwolą urozmaicić lekturę.
Myślę, że książka ‘Kiedy serce staje dęba” to dobra lektura dla uczniów szkoły podstawowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz