Etykiety

niedziela, 22 listopada 2015

Agnieszka Rahoza, Tamara Michałowska "Najpiękniejsze opowieści o Świętym Mikołaju" il. Carlom Busquets

Agnieszka Rahoza, Tamara Michałowska, Najpiękniejsze opowieści o Świętym Mikołaju, il. Carlom Busquets, Wrocław „Siedmioróg” 2014
Święta to czas magii, zaczarowywania codzienności, odkrywania jej nowych uroków, poznawania nowych opowieści ze świątecznymi bohaterami. Świetnym zbiorem jest książka „Najpiękniejsze opowieści o Świętym Mikołaju”. Agnieszka Rahoza zabiera małych czytelników w świat skrzatów, elfów, aniołków, kolorowe dobre duszki, leśnych zwierząt niebojących się ludzi. Z wszystkich historii przebija przesłanie konieczności czynienia dobra, pomagania innym, wybaczania, wspierania, szukania innych rozwiązań. Książka pełna ciepła, doskonale wprowadzająca w świąteczny klimat sprawi, że zimowe dni nabiorą uroku, a czas oczekiwania i przeżywania świąt będzie niezwykły.
Pierwsza opowieść zabiera nas w świat starego Stefana pomagającego leśnym zwierzętom w czasie mrozu. Każdego dnia przybywają nowi goście, którym trzeba zapewnić ciepło oraz jedzenie. Niestety tego coraz mniej. Pewnego dnia do drzwi puka Mikołaj i dzięki jego pomocy dzieci z pobliskiej wsi dostarczają zwierzętom jedzenia.
„Czarodziejska choinka” przekonuje nas do nie zabijania drzew w czasie świąt. Pod gałęziami iglastych drzew mieszkają kolorowe duszki dbające o rośliny, dla których ścięcie jest bolesne. Dzieci zamiast wyciętego drzewka dostają sadzonkę choinki, która dzięki czarom w nocy wyrasta na piękne duże drzewo do ozdobienia.
„Niebiańskie pierniki” zabiorą małych czytelników w gwar świątecznych przygotowań. Mikołaj, elfy i anioły musza spieszyć się z pracą. To sprawia, że bywają zmęczeni, a w takich sytuacjach nawet w magicznym świecie nie trudno o wypadki. Przysypiający aniołek niechcący pali świąteczne pierniki. Na szczęście z pomocą przyjdzie przyjaciółka Mikołaja i dzieci otrzymają wspaniałe pierniki doprawione dobrocią i pomocą.
„Gloria, gloria” to niezwykła opowieść o skrzatach Paluszkach i ich wspaniałej dobroci, umiejętności czynienia dobra oraz przebaczania. Ostatni utwór jest autorstwa Tamary Michałowskiej. Autorka ukazuje dzieciom uroki i tajemnice wigilijnej nocy.
Wszystkie opowieści zawierają piękne ilustracje zabierające dzieci w świat słyszanej lub czytanej opowieści. Solidna oprawa, śliskie kolorowe strony sprawiają, że mały czytelnik chętnie sięga po książkę.
Zbiór opowieści polecam przedszkolakom oraz dzieciom pierwszych klas szkoły podstawowej.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza