Etykiety

wtorek, 3 listopada 2015

Andrzej Zybertowicz, Maciej Gurtowski, Radosław Sojak "Państwo Platformy. Bilans zamknięcia"http://www.wydawnictwofronda.pl/ksiazki/panstwo-platformy-bilans-zamkniecia
Andrzej Zybertowicz, Maciej Gurtowski, Radosław Sojak, Państwo Platformy. Bilans zamknięcia, Warszawa „Fronda” 2015
W czasie rządów Platformy Obywatelskiej świat borykał się z wieloma problemami. Bogate kraje z dnia na dzień zaczęły mieć problemy gospodarcze, zwykli obywatele tracili pieniądze, rosło bezrobocie i liczba bezdomnych. Obrazy docierające z zagranicznych mediów jednogłośnie oznajmiały wielką tragedię kapitalizmu. Minęło kilka lat, USA dodrukowało biliony dolarów, zmieniono prawo, w miarę możliwości zabezpieczono obywateli, zwiększono liczbę umów śmieciowych, jeszcze bardziej rzucono jednostki w paszcze banków, zmuszono do migracji zarobkowej, kilka krajów ogłosiło upadłość majątkową i otrzymało wsparcie od innych. Fala kataklizmu wywołanego przez pazerne banki odbiła się na każdym. Nie był to łatwy okres rządzenia i wymaga dokładnego przyjrzenia się.
Do moich rąk trafiła praca Andrzeja Zybertowicza, Macieja Gurtowskiego i Radosława Sojaka „Państwo Platformy. Bilans zamknięcia”. Książka bardzo ważna, ponieważ pozwala dokładnie przyjrzeć się mocnym i słabym stronom rządów PO. Obecna w miarę dobra sytuacja gospodarcza Polski wymagała poświęceń. Pytanie pozostaje, czy na pewno takich? Jakie decyzje można było podjąć? Jak lepiej zadbać o nasz kraj? Jakie błędy popełniono?
Autorzy w swojej publikacji poruszają kwestie ważne dla każdego obywatela. Wiele spraw (ze względu na pozorny niewielki zasięg) przemilczeli. Trafne spostrzeżenia oparto na dokładnej analizie dostępnych danych. Całość napisana bardzo prostym, zrozumiałym językiem. Każdy problem dokładnie opisany, zanalizowany, oparty na liczbach. Na pewno nie jest to publikacja obiektywna, ponieważ ja w obiektywizm nauk humanistycznych nie wierzę, ale warto zapoznać się z przedstawianymi przez autorów danymi, ponieważ nie zostaniemy tu zasypani pochwałami, ale trzeźwym spojrzeniem. Liczby, odpowiednie ich zestawienie wiele mówią o naszej obecnej sytuacji w kraju. Czy żyjemy w obiecanym raju? Jak daleko nam do planowanych ideałów? Przekonajcie się sami.
Książkę polecam osobom zainteresowanym politykom oraz publikacjami socjologicznymi. Mam nadzieję, że ta publikacja rozpocznie piękną tradycję podsumowań wcześniejszych rządów.
http://www.wydawnictwofronda.pl/ksiazki/panstwo-platformy-bilans-zamkniecia

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza