Etykiety

poniedziałek, 16 listopada 2015

Remigiusz Okraska, Agnieszka Niewińska "Historia przyznała nam rację – Joanna i Andrzej Gwiazdowie"

Remigiusz Okraska, Agnieszka Niewińska, Historia przyznała nam rację – Joanna i Andrzej Gwiazdowie, Warszawa „Fronda” 2015
Dzieciństwo na surowej Syberii skomplikowane dorastanie w zniewolonej Polsce, wiek dojrzały w czasie wielkich przemian prowadzących do kolejnego osłabiania kraju i ciągły bunt przeciwko krzywdzeniu Polski – to przebija z opowieści Joanny i Andrzeja Gwiazdów. Chłopiec, który na własnej skórze doświadczył trudów życia w surowym klimacie patrzy na Polskę i Polaków z nieco innej perspektywy. Jego spojrzenie pełne jest rozczarowania, które zmusza do przestrzegania przed błędami, wskazywania drogi, której nikt nie chce widzieć. To zaangażowanie sprawia, że stają się legendami komunistycznej opozycji, których ze względu na zbyt duże zaangażowanie w dbanie o dobro kraju zepchnięto na boczny tor. Mimo tego ciągle nie boja się wskazywać błędów, wyznaczać dróg, którymi trzeba podążać.
„Historia przyznała nam rację” to wielki wywiad Remigiusza Okraski i Agnieszki Niewińskiej, w którym wydobywający skomplikowane dzieje z pamięci Gwiazdów pozwolili na dużą swobodę mówienia, dzięki czemu zyskujemy bardzo osobistą opowieść o Polsce, życiu, rodzinie, polityce, prześladowaniach, spojrzeniu na poszczególne wydarzenia historyczne: od wkroczenia Rosjan do Polski, przez atak Niemiec, przez komunistyczną niewolę, ruchy antykomunistyczne, prywatyzację majątku państwowego, po katastrofę smoleńską. Mimo podejmowania trudnych tematów z każdej strony przebija optymizm, pozytywne nastawienie do złych doświadczeń, które ukształtowały osobowość. Wieloletni wysiłek, wspólne dążenie do walki o lepsze jutro stała się celem dla małżeństwa, które zapłaciło wysoką cenę: „Ceną za działanie we dwójkę, był brak życia prywatnego i ruina spraw domowych. Ja trochę mniej się angażowałam, ale to niewiele pomagało. Będąc w opozycji musieliśmy nadal porządnie pracować, ale na rozgrywki intelektualne nie było już czasu. Nie było go na kulturę, na życie towarzyskie, na odpoczynek, na wycieczki w góry. Bywało że Andrzej w ogóle nie kładł się spać. Całe życie zostało podporządkowane działalności”.
Opowieść Andrzeja i Joannę Gwiazdów pozwala w bardzo przyjemny sposób poznać nie tylko historię naszego kraju, ale i zdobyć troszkę wiedzy botanicznej. Od Andrzeja Gwiazdy dowiadujemy się, że cykuta, którą otruto Sokratesa wcale nie jest taka niesmaczna jak nam się może wydawać. Jest nią słodka, dzika , trująca marchewka, na którą wszyscy musieli uważać, aby przeżyć.
Lekturę polecam czytelnikom lubiących książki historyczne, wywiady, biografie, opowieści o walce z systemem. Książkę – mimo poruszania trudnych tematów – czyta się bardzo przyjemnie.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza