Etykiety

wtorek, 17 listopada 2015

Yvette Żółtowska-Darska "Ibra. Chłopak, który odnalazł własną drogę"

Yvette Żółtowska-Darska, Ibra. Chłopak, który odnalazł własną drogę, il. Ewa Olejnik-Rakowska, Warszawa „Egmont” 2015
Niski, chudy, słaby, pełen kompleksów chłopiec pochodzący z rodziny imigrantów szukających w Szwecji schronienia przed wojną i uciekających przed problemami w używki – tak wyglądało dzieciństwo jednego z bardziej znanych piłkarzy, który długo szukał swojej własnej drogi. Wędrówka między klubami piłkarskimi, próby porzucenia piłki nożnej na rzecz hokeja, przeprowadzka do ojca, kradzieże. Zlatan Ibrahimović był najlepszym materiałem na kryminalistę. Co sprawiło, że jego życie jednak potoczyło się inaczej? Dlaczego futbol odmienił jego życie? Jak wyglądały jego zmagania z przeciwnikami jego stylu gry w piłkę nożną? Przekonajcie się sami.
Yvette Żółtowska-Darska małym i dużym czytelnikom przybliża nie tylko biografię kolejnego piłkarza, ale zabiera nas w świat, w którym on się wychował. W bardzo przystępny sposób prezentuje regionalny koloryt, liczne sukcesy i upadki oraz zwroty w życiu gwiazdy futbolu.
Autorka dzieli się z czytelnikami historią o kolejnym piłkarzu. Wcześniej ukazały się biografie Messiego i Ronaldo, którzy również zaczynali w biedzie. Ibrę różni od nich to, że przez charakter, styl gry, brak goli oraz pochodzenie przez wiele lat nie mógł zabłysnąć. Szybko jednak zrozumiał, że bunt i szpanowanie blokują mu drogę na szczyt. Zdobywanie kolejnych stopni piłkarskiego awansu, praca nad charakterem i relacjami z ludźmi sprawiły, że dziś ma dobre relacje z rodziną, poznał utalentowanych trenerów, odniósł sukces, którym dzieli się przez wspieranie kampanii walczących z głodem w najbiedniejszych krajach świata.
W książce znajdziemy liczne zdjęcia opatrzone komentarzami całość napisana językiem mówionym czyta się bardzo przyjemnie.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza