Etykiety

piątek, 27 listopada 2015

Tamara Michałowska "Skarbnica polskich bajek, baśni i legend" il. Marcin Południak, Artur Lobus, Katarzyna Kołodziej i in.

Tamara Michałowska, Skarbnica polskich bajek, baśni i legend, il. Marcin Południak, Artur Lobus, Katarzyna Kołodziej i in. Wrocław „Siedmioróg” 2014
Znajomość baśni i legend regionalnych pozwala poznać nam rodzimą kulturę, odkryć wartości przekazywane z pokolenia na pokolenie pod postacią opowieści zabierających nas w dawne czasy, a do tego pozwoli odkryć wiele prawd o życiu. „Skarbnica polskich bajek, baśni i legend” to obszerna publikacja przybliżająca małym czytelnikom znane nam motywy obecne w literaturze. Autorka zabiera dzieci w niezwykłą podróż po świecie pierwszych książąt, władców, grasujących smoków, ludzi posiadających niezwykłe przedmioty oraz umiejętności. Z wszystkich utworów przebija przesłanie, że dobrocią, sprytem oraz dobrymi intencjami jesteśmy w stanie zmienić świat na lepsze.
W zbiorze znajdziemy legendy o początkach państwa polskiego (Podanie o Lechu, Czechu i Rusie, O Piaście i Popielu, Niewidomy Książę Mieszko) przenoszące nas w czasy kształtowania się szerszej świadomości plemiennej oraz poczucia konieczności dbania o lud. Ze względu na naleciałości chrześcijańskie są one wzbogacone obecnością postaci, które na pewno w tamtych czasach nie były znane Polanom.
Nie zabraknie tam również najpopularniejszych legend regionalnych, czyli z krakowskich najpopularniejsze„O wawelskim smoku”, „O Wandzie, co nie Niemca nie chciała”, „Lajkoniku” oraz „Panu Twardowskim”, z warszawskich „Wars i Sawa”, „Warszawska Syrenka”, „Bazyliszek”, „Złota kaczka” oraz z góralskich „O śpiących rycerzach w Tatrach” oraz „Janosik”.
Poza legendami znajdziemy tam interesujące baśnie. Jedną z ładniejszych jest „Z chłopa król” przekonująca, że warto pomagać i przebaczać, ponieważ czynienie dobra i życzliwość pozwolą na szczęśliwe życie, zjednywanie sobie ludzi oraz znajdowanie oddanych przyjaciół.
Twarda, śliska oprawa, szyte strony sprawiają, że książka jest trwała i długo posłuży małym czytelnikom. Piękne kolorowe ilustracje przyciągają wzrok dzieci. Wyrazista czcionka i odpowiednie rozmieszczenie tekstu zachęca początkujących czytelników do czytania. Dużym plusem jest również prosty i obrazowy język.
„Skarbnicę polskich bajek, baśni i legend” polecam przedszkolakom oraz uczniom szkoły podstawowej. Będzie to idealna lektura do wspólnego czytania.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza