Etykiety

poniedziałek, 16 listopada 2015

Włodzimierz Antkowiak "Złoty pociąg i tajemnice skarbów Polski"https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=8241
Włodzimierz Antkowiak, Złoty pociąg i tajemnice skarbów Polski, Warszawa „Bellona” 2015
Sensacyjna wiadomość w mediach o złotym pociągu wywołała w nas dreszczyk emocji. W końcu Polska odzyska stracone w czasie II wojny światowej cenne skarby. Medialne podniecenie nie trwało długo, a informacje o skarbie już się nie pojawiają.
Włodzimierz Antkowiak w swojej książce „Złoty pociąg i tajemnice skarbów Polski” uświadamia nas, że ten niezwykły pociąg i próby odnalezienia go to nie jedyne takie zdarzenie w naszym kraju. Od lat poszukiwacze zaginionych majątków próbują zlokalizować miejsce ich ukrycia, a czasami zagubienia. Wiele ze skarbów odbyło długą drogę, inne zaginęły jeszcze w kraju. Nie brakuje wśród nich złotych statków spoczywających gdzieś na dnie Wisły, którą Szwedzi w czasie najazdu spławiali do Bałtyku. Legend o bogactwach jest tak wiele jak w „Baśniach z 1001 nocy”. Poza ekscytującymi opowieściami, wyolbrzymianymi z pokolenia na pokolenie bogactwami nie wiemy nic.
Autor zabiera nas w świat poszukiwaczy, przybliża historię i podaje aktualny leksykon najważniejszych prawdopodobnych miejsc, w których znajdują się ukryte skarby. Całość bardzo interesująca, napisana prosty, żywym, przystępnym językiem, przez co mamy wrażenie jakbyśmy czytali powieść sensacyjną, a nie przewodnik po skarbach.
Ze względu na duże wykorzystanie materiałów z poprzednich publikacji (często można wiele z nich znaleźć bez znajomości wcześniejszych, ale w czasie uważnego czytania) książka jest troszkę niestaranna i poza ekscytującą historią o najnowszym skarbie może czytelnikom, którzy znają już wcześniejsze źródła dostarczyć niewielkiej ilości informacji.
„Złoty pociąg i tajemnice skarbów Polski” to doskonała lektura dla młodzieży i dorosłych chcących rozwinąć swoją pasję poszukiwaczy, odkrywców nie tylko tej najnowszej historii.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza