Etykiety

piątek, 27 listopada 2015

Lewis Carroll "Alicja w krainie czarów" il. Marcin Południak (książka z płytą CD)

Lewis Carroll, Alicja w krainie czarów, il. Marcin Południak, Wrocław „Siedmioróg” 2012
CD: czyta: Grzegorz Damięcki, Elżbieta Kijowska, Dominik Kluźniak, Andrzej Mastalerz, Krzysztof Wakuliński i inni.
„Alicja w krainie czarów” to niezwykła opowieść o dziewczynce przenoszącej się do innego świata i przeżywającej – z punktu widzenia dorosłego, poważnego czytelnika – absurdalne przygody. Ciągłe zmiany rozmiarów, niewytłumaczalne zachowania bohaterów, dyktatura królowej sprawiają, że dziewczynka zaczyna dziwić się zastanemu porządkowi rzeczy. Nie jest on jednak taki całkowicie oderwany od naszej rzeczywistości. Z iloma paradoksami spotykamy się na co dzień. Absolutne rządy władców czy dyktatorów doskonale obrazuje postawa bezwzględnej i kapryśnej królowej, wyroki przed przesłuchaniem świadków również są nam z historii znane, a ciągły pośpiech, któremu ulega biały królik to często nasza codzienność.
„Alicja w krainie czarów” to doskonała opowieść rozwijająca wyobraźnię dziecka, a dla rodzica potrafiącego czerpać i łączyć literaturę z historią będzie świetnym wyjściem do nauki historii.
Książka posiada piękne ilustracje o żywych kolorach na każdej stronie i prostej kresce przyciągają wzrok dziecka, dzięki czemu spodoba się już przedszkolakom, dla których nie ma granic wyobraźni i ta lektura doskonale może ją pobudzać.  Duzym plusem jest to, że tekst jest wkomponowany w ilustrację, a nie odwrotnie, przez co całe strony kuszą kolorami. Duża czcionka i załączona płyta zachęcą dzieci do samodzielnego czytania. Dzięki twardej, śliskiej okładce i śliskim stronom oraz szyciu stron i formatowi pozwalającemu na zmieszczenie książki do torebki lub plecaka nasze pociechy mogą zabierać „Alicję w krainie czarów” wszędzie, co bardziej pozwoli im na zaprzyjaźnienie się z książkami.
Zachęcam dużych i małych czytelników do udawania się w podróż do niezwykłej krainy czarów, paradoksów, pozwalających na dystans wobec świata, spojrzenie na otoczenie z innej perspektywy. Lektura uwrażliwia małych czytelników na pewne zachowania, uwrażliwia, dzięki czemu będzie świetnym materiałem na lekcje etyki. Załączona płyta pozwoli miło spędzić czas słuchając baśni, która dzięki wzbogaceniu podkładem dźwiękowym sprawia wrażenie przedstawienia.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza