Etykiety

niedziela, 15 listopada 2015

kolorowe zapachowe masy do zabawyŚwietną zabawą ćwiczącą wiele umiejętności i oddziałującą na zmysły, a przez to rozwijającą umiejętności intelektualne dzieci jest praca z zapachowymi masami. Wystarczy mąka ziemniaczana i kilka płynów do kąpieli o różnych zapachach i kolorach. Wszystko zmieszać w takich proporcjach, aby tworzyło masę nie przyklejającą się do naczynia lub podłoża i jednocześnie nie kruszyło. W przypadku zbyt lepkiej masy dosypujemy troszkę mąki ziemniaczanej i ugniatamy. Jeśli damy za dużo mąki to dodajemy płyn. Jeśli masa przyschnie wystarczy dodać płyn i rozgnieść. Ugniatając maluchy ćwiczą dłonie i ręce, obserwując kolory i ich mieszanie zapewniają sobie rozwijanie zmysłu wzroku, a wąchając stymulują węch. Jeśli chcemy stymulować całe ciało należy zrobić masą z minimum  dwóch kilogramów mąki. Rozkładamy ją w dużym pudle/olbrzymiej misce i pozwalamy rozebranemu dziecku bawić się jak w piaskownicy.
Dużym plusem masy jest łatwość czyszczenia: wystarczy szmatka/gąbka z wodą, ubrania wrzucić do pralki, a dziecko i wykorzystywane zabawki (moja córka obkleja figurki zwierząt) opłukać pod prysznicem.


2 komentarze:

  1. Genialny pomysł. Na pewno wykorzystamy. Dziękuję za podpowiedź :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Kobieto, zrobiłam wczoraj tę masę i przez 3 h nie słyszałam kłótni, narzekań na nudę, próśb o bajki. Uratowałaś mi życie w deszczowy dzień :)
    Dziękuję

    OdpowiedzUsuń