Etykiety

poniedziałek, 2 listopada 2015

José H. Prado Flores, Ângela M. Chineze "Uzdrowienie nad sadzawką Siloam"https://www.swietywojciech.pl/Ksiazki/Duchowosc/Nowa-Ewangelizacja/Uzdrowienie-nad-sadzawka-Siloam
José H. Prado Flores, Ângela M. Chineze, Uzdrowienie nad sadzawką Siloam, tł. Bronisław Krzysztof jakubowski, Poznań „Święty Wojciech” 2015
Uzdrowienie nad sadzawką Siloan ma dla chrześcijan szczególne znaczenie. Jezus przywraca wzrok, co może być odebrane zarówno dosłownie, jak i metaforycznie. Jest to jeden z szerzej opisanych przez Jana Ewangelistę cudów. Poza uleczeniem znajdziemy również relację rodziny, znajomych, co może być świadectwem tego, że wcześniej napisane przekazy o dokonanych cudach podważano.
Autorzy „Uzdrowienia nad sadzawką Siloam” wprowadzają nas w biblijne realia przez opis sytuacji politycznej w Jerozolimie rozdartej między dwa obozy. W tej trudnej sytuacji Jezus nie zapomina o zwykłym człowieku: ślepcu znajdującym się w niewoli duchowej i społecznej. Chrystus wyjaśnia (wbrew Staremu Testamentowi), że choroba nie jest wynikiem grzechu mężczyzny, ani jego bliskich. Odcina się tu od dawnej wiary Izraelitów w przejmowanie win przodków.
Prostą opowieść autorzy zestawiają z podobnymi, poddają analizie, przybliżają swoim czytelnikom znaczenia biblijnych obrazów. Całość napisana bardzo prostym językiem. Fragmenty książki będą doskonałym materiałem na niedzielne kazanie. Lekturę polecam osobom zainteresowanym zgłębianiem tajników „Biblii”

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza