Etykiety

wtorek, 12 stycznia 2016

Marta Korczyńska "Mały tata" il. Joanna Barszczakhttp://www.czterystronywydawnictwo.pl/marta-korczynska-joanna-barszczak-maly-tata/
Marta Korczyńska, Mały tata, il. Joanna Barszczak, Kraków „Cztery Strony” 2015
Tradycyjny obraz rodziny oparty jest na ścisłym podziale ról: tata zarabia, a mama opiekuje się dziećmi, sprząta, gotuje, dba o domowników. Z tego powodu w książkach znajdujemy opisy dziewczęcych zabaw w dom oraz chłopięcymi podbojami świata, które w życiu codziennym są nie tylko niepraktyczne, ale przyczyniają się do rozpadów rodzin, bo jak żyć z dorosłym mężczyzną, który nie potrafi ugotować, dziećmi się nie zajmie, bo to zadanie kobiet, a on do tego nie stworzony, buja w obłokach i chce być super bohaterem, a w domu nie potrafi być super tatą. Przez długi czas bardzo brakowało mi w literaturze dla przedszkolaków opowieści przekonujących dzieci o tym, że zarówno mama, jak i tata opiekują się dziećmi oraz zajmują domem.
„Mały tata” zabiera nas w świat równości płci, podziału obowiązków, przez co bohater każdego dnia uczy się przydatnych w życiu codziennym umiejętności. Musi dać swoim zabawkom śniadanie, zmienić pieluszki, a większe posadzić na nocnik, przebrać, wyjść na spacer, ugotować obiad, rozwiesić pranie, poczytać bajki. Bohater wierszyka jest szczęśliwym chłopcem, który z radością opiekuje się swoimi pluszakami, za które czuje się odpowiedzialny. Marta Korczyńska dzięki swojej książce pokazuje przedszkolakom alternatywny do tradycyjnego świat. Chłopiec wychowany w poczuciu codziennych obowiązków, systematyczności, dbałości o innych, miłości będzie w dorosłym życiu razem z partnerką wspierał rozwój dzieci i dbał o domowników. Każda wykonana przez chłopca praca jest bardzo ważna i praktyczna, przez co uczy się on jak być prawdziwym super tatą towarzyszącym dziecku każdego dnia, a nie tylko od święta.
Niewielkich rozmiarów książeczka oprawiona w śliską, sztywną okładkę (grubsza od blogu technicznego) zawiera śliskie, dobrze sklejone strony. Proste ilustracje stylizowane na dziecięce malowanie zajmują całe strony, a dołączony tekst jest niedługi. Duża czcionka pozwoli potraktować tę książkę, jak pierwszą czytankę, w której dziecko znajdzie to, co zna: świat swoich zabaw. Na końcu książki dziecko znajdzie miejsce na własny portret oraz rodziny, a także kolorowankę.
„Mały tata” to książka idealnie sprawdzająca się w pracy z przedszkolakami, pomagająca wprowadzić dzieci w dyskusje o rolach członków rodziny. Będzie ona doskonałym materiałem na zajęcia etyki z najmłodszymi czytelnikami potrzebującymi pozytywnych wzorców do omówienia.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz