Etykiety

czwartek, 21 stycznia 2016

"Przedszkolak. Ksiązka dla nauczycieli i rodziców" pod red. Wandy Papugowej

http://blizejprzedszkola.pl/wydawnictwo/?159,przedszkolak-ksiazka-dla-nauczycieli-i-rodzicow

Przedszkolak. Ksiązka dla nauczycieli i rodziców, pod red. Wandy Papugowej, Kraków "CEBP" 2015
"Przedszkolak. Książka dla nauczycieli i rodziców" to publikacja pomagająca zrozumieć dorosłym, w jaki sposób dziecko postrzega świat, uczy się zachowań, reaguje na naszą komunikację. Autorzy stopniowo wprowadzają nas w zawiłości psychiki przedszkolaka, uświadamiają jak bardzo ważny jest odpowiedni wzorzec dostarczany dziecku (nasze własne zachowanie), sposób przekazywania próśb, zakazów.
Większość tekstów ukazuje nam świat dziecko-dorosły z tradycyjnego punktu widzenia jednostki młodszej, która musi bezwzględnie podporządkować się opiekunom, musi być zależne od ich umiejętności (rodzic słabo zna technologię to dziecko też nie może lepiej). Z drugiej strony autorzy trafnie wskazują błędy zachowań między dorosłymi i nie boją się postawić pytania: "Czy dzwoniący telefon jest uzasadnieniem dla przerwania rozmowy z osobą, która stoi obok?". Odkryjemy, że okazywana przez nas ignorancja przez dziecięce obserwacje rozszerza się i na młodsze pokolenie. Nasza obojętność na to co i w jaki sposób robią dzieci sprawi, że całkowicie stracimy z nimi kontakt.
W publikacji poruszono również takie ważne tematy jak mediacja, stosunek dziecka do szkoły, wspieranie prawidłowego rozwoju mowy, wyrabianie nawyków żywieniowych, niwelowanie agresywnych zachowań i onanizmu, przygotowanie dziecka do samodzielnej nauki.  Autorzy kładą nacisk na to, że czasami potrzebujemy wsparcia trzeciej osoby w uporaniu się z rodzinnymi problemami wynikającymi z tego, że każdy z nas jest inny, chce czegoś innego, dąży do zaspokojenia własnych potrzeb i nie potrafi uporać się z emocjami. W książce znajdziemy wskazówki, w jaki sposób rozmawiać ze współmałżonkiem, jak dzielić obowiązki rodzinne, aby oboje rodzice byli równie zaangażowani w wychowanie dziecka, które dzięki ciepłu, zrozumieniu, wsparciu i braku rodzinnych konfliktów będzie wychowywało się w przyjaznej atmosferze.
Myślę, że świetnym i bardzo pomocnym dla wszystkich rozdziałem jest: "Dziecko wobec szkoły, szkoła wobec dziecka". Pozwoli on wielu opiekunom zrozumieć ich emocje, przybrać odpowiednią postawę i wprowadzić dziecko w szkolny świat przez codzienne wsparcie.
Publikacja skierowana jest do rodziców przedszkolaków, ale uważam, że powinni po nią sięgnąć rodzice oczekujący dziecka. Dzięki wskazówkom zawartym w książce będą mogli wyeliminować ze swojego zachowania nieodpowiednie wzorce, nauczyć się komunikacji z dzieckiem, aby mogło ono lepiej się rozwijać. Na pewno już w pierwszych dniach ważne jest kształtowanie nawyków żywieniowych, pokazywanie dziecku interesującego świata, budowanie pewności siebie, rozwijanie mowy.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza