Etykiety

piątek, 29 stycznia 2016

​Agata Pruchniewska "Suka w szołbiznesie"

http://wydawnictwosol.pl/ksiazki/suka-w-szolbiznesie
​Agata Pruchniewska, Suka w szołbiznesie, Warszawa "SOL" 2015
"I dobry Bóg stworzył aktorkę" to pierwsza książka, w której poznajemy Dorotkę. Niezwykła umiejętność pakowania się w tarapaty, wiara w dobre intencje ludzi, miłość i próba wejścia do szołbiznesu sprawiają, że bohaterka płynie z nurtem życie piszącym nieoczekiwane scenariusze, co czytelnikowi zapewnia dużo śmiechu. Optymistyczna i lekko naiwna oraz marząca o karierze Dorotka powraca w kolejnej książce, "Suka w szołbiznesie". Tytuł bardzo wieloznaczny i sugerujący przedmiotowe podejście do osób pracujących w tej brutalnej branży. Cała historia pozornie wydaje się niszczyć ten pazur, bo Suką okazuje się tak wabiąca się psinka. Gra słów, zabawne historie, pokazanie świata szołbiznesu w  krzywym zwierciadle dostarczają czytelnikowi lekkiej rozrywki.
Cała historia zaczyna się bardzo banalnie. Dorotka nie może znaleźć poważnych ról dla siebie, ale otrzymuje propozycję, aby jej Suka grała bardzo ważną rolę w filmie młodego reżysera. Dorotka - jako osoba marząca o karierze - waha się. Propozycja młodego reżysera bardzo ją cieszy, ale z drugiej strony zdaje sobie sprawę, że pies to nie zabawka, a do tego jej niewytresowana psinka. Z tego powodu naciska na casting, bo przecież wygląd psa to ne wszystko. Musi się sprawdzić, ale kiedy reżyser zaczyna mieć wątpliwości to Dorotka i tak przekonuje go, że jej psinka jest stworzona do tej roli i Suka zaczyna karierę filmową.  Reżyser kompletnie nie zna się na zwierzętach, kocha krzyczeć na współpracowników a do tego nie potrafi artykułować swoich oczekiwań, przez co aktorzy czują się kompletnie zagubieni,a później mamy już tylko szybki pęd przez dziwne zachowania bohaterów, Dorotki i jej Suki, która pokazuje nam świat z nieco innej, nieco naiwnej perspektywy. Kiedy psinka robi karierę Dorotka oczywiście musi dalej szukać roli i miłości dla siebie, co wiąże się z wieloma śmiesznymi sytuacjami, pokazywaniem bohaterki z dystansu okraszonego sympatią.
Narratorem ponownie jest Bóg będący doskonałym opowiadaczem: zabawny, ironiczny i próbujący kierować ludźmi, patrzący na świat, ludzi i ich słabości z dystansu. Czasami w rolę narratora wciela się Suka, która ne do końca rozumie to, co się wokół niej dzieje, ale jest zabawna, bywa złośliwa, mądra i czarująca. Suka w tej części jest tylko pretekstem do opowiedzenia dalszych losów nieporadnej i upartej Dorotki, która mimo wielu przeciwności losu stara się zdobyć pracę w zawodzie.
Kolejna książka Agaty Pruchniewskiej pełna jest humoru, szybkiej akcji. Całość napisana w stronie czynnej dzięki czemu teks nie nuży czytelnika tylko pochłania. Polecam wszystkim poszukującym lekkiej, zabawnej historii.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz