Etykiety

sobota, 30 stycznia 2016

"Hiszpania w filmach Pedra Almodóvara" Anna Sikorska - opinia z blogu "Książka z nadzieją"

Choć jest to praca niewątpliwie naukowa, to czyta się lekko i przyjemnie. Może dlatego, że wszystko było dla mnie nowością, gdyż przyznaję, ani jednego filmu tegoż reżysera nie widziałam. Teraz jednak mogę już ze swobodą porozmawiać zarówno na temat początków jego kariery jak i całej niemal twórczości.
Sposób ukazania kobiet, kreacja roli mężczyzny, czy bezpruderyjna prezentacja najbardziej intymnych szczegółów z życia swoich bohaterów – to wszystko autorka poddała drobiazgowej analizie. Dodatkowo w pracy mamy obszerny rys historyczny Hiszpanii, opis genezy corridy czy wyjaśnienia dotyczące stosunku mieszkańców tego kraju do religii, również do innych narodowości.
Oczywiście najwięcej jest informacji o kobietach, o ich pozycji społecznej i ograniczeniach kulturowo-prawnych. Tłem dla historii bohaterek jego filmów są przemiany społeczno-obyczajowe, jakie zaszły w Hiszpanii po zakończeniu rządów generała Franco.
Generalnie cała praca analizuje nie tylko filmy Almodovara, ale też ukazuje jego początki za kamerą, kiedy to pracował w firmie telefonicznej a filmy kręcił w wolnych chwilach amatorską kamerą, obsadzając przyjaciół w roli bohaterów swoich obrazów. Autorka poświęciła też cały rozdział ruchowi odnowy kultura, jakim była movida.
Podsumowując: dla osób, którym nie jest obca twórczość tego reżysera, będzie to po prostu zbiorczy przegląd jego dorobku wraz z autorską interpretacją zawartego w nim przekazu. Dla tych, którzy Almodovara nie znają (jak ja) – to ciekawa lektura na kilka wieczorów, dzięki której można poznać większość jego filmów. A może nawet skusić się na obejrzenie niektórych tytułów.
Wydanie I Warszawa 2015
Oprawa miękka
Format 160×210
Strony 190
ISBN 978-83-89487-51-3
top
Za recenzję dziękujemy Yenni :) A za udostępnienie egzemplarza książki autorce.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza