Etykiety

sobota, 16 stycznia 2016

Bożena Forma, Anna Przepióra "Poznajemy zawody. Część I" il. Dorota Prończukhttp://blizejprzedszkola.pl/wydawnictwo/?158,poznajemy-zawody-%E2%80%93-czesc-i
Bożena Forma, Anna Przepióra, Poznajemy zawody. Część I, il. Dorota Prończuk, Kraków „CEBP” 2015
Wprowadzenie przedszkolaków w świat zawodowych zajęć dorosłych wymaga specjalnego przygotowania, odpowiednich materiałów, ćwiczeń pozwalających dzieciom zrozumieć najprostsze i najpraktyczniejsze zawody pomagające w codziennym życiu. Bardzo dobrym materiałem jest książka Bożeny Formy i Anny Przepióry „Poznajemy zawody”. Nauczyciele przedszkolni znajdą w niej wskazówki, jak przeprowadzić zajęcia, przykładowe ćwiczenia oraz karty pracy. Całość składa się z dwóch wyraźnych części: materiałów do zajęć i kolorowych ilustracji na końcu. Pierwsza zawiera dokładny opis zawodu, wyjaśnienie w jakich sytuacjach potrzebna jest pomoc określonego specjalisty, propozycje zabaw (od wymagających skupienia po ruchowe). W tej części znajdują się zadania pozwalające ćwiczyć motorykę małą (szlaczki, kolorowanie, układanie różnych przedmiotów) i dużą (bieganie, wspinanie) oraz koncentrację, logiczne myślenie, wnioskowanie (zagadki, quizy). Każdy szablon zajęć podzielono na trzy odrębna części wykorzystujące stopień skupienia dzieci oraz potrzebę ruchu, tworzenia. Zajęcia rozpoczynają się od wyjaśnienia, prezentacji zawodu, następnie kilka zabaw ruchowych, powrót do zabaw wymagających siedzenie i skupienia. Całość zakończona jest ćwiczeniami związanymi z przygotowaniem dłoni do nauki pisania (od szlaczków po kolorowanki).
W drugiej części znajdziemy kolorowe pomoce dydaktyczne pomocne do przeprowadzenia zajęć oraz do wykorzystania na przedszkolnych tablicach. Pozwalają one na ułożenie historyjek związanych z określonym zawodem.
Do każdego zawodu załączono wiele interesujących ćwiczeń do wykorzystania w zabawie z przedszkolakami. Wielkim plusem wszystkich kartek jest możliwość wyrywania ich i powielania na potrzeby grupy. Ćwiczenia i zabawy są tak przemyślane, aby dzieci miło i aktywnie spędziły czas na nauce.
W części pierwszej znajdziemy takie zawody, jak: kominiarz, listonosz, policjant, strażak i leśniczy. Wszystkie są bardzo dokładnie omówione, a do tego ćwiczenia pozwalają utrwalić zdobytą wiedzę. Uważam, że „Poznajemy zawody” są interesującą propozycją dla nauczycieli przedszkolnych. Duża ilość ćwiczeń pozwala na rozbicie materiału na kilka dni: pierwszego dnia byłoby wprowadzenie, drugiego utrwalenie przez krótką rozmowę i kolejne ćwiczenia, a trzeciego podsumowanie z resztą ćwiczeń. Ze względu na to, że są to zdecydowanie zadania, których ideą jest wykonywanie w towarzystwie innych dzieci niektóre wymagają grupki dzieci, ale są i takie, które bez problemu można zrobić z dzieckiem w domu.
Jedynym minusem publikacji jest prezentowanie męskich wykonawców poszczególnych zawodów.
„Poznajemy zawody: to doskonała pomoc dla wszystkich, którzy pracują z dziećmi w wieku przedszkolnym. My na pewno sięgniemy po kolejną część.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza