Etykiety

czwartek, 28 stycznia 2016

Czesław Janczarski "Jak Wojtek został strażakiem" il. Marianna Sztyma

http://nk.com.pl/jak-wojtek-zostal-strazakiem/2260/ksiazka.html#.Vqm-kVLsvIU

Czesław Janczarski, Jak Wojtek został strażakiem, il. Marianna Sztyma, Warszawa "Nasza Księgarnia" 2016
Budowanie poczucia własnej wartości, stawianie pozytywnych przykładów oraz zabieranie dzieci w świat bohaterów w ich wieku jest bardzo ważnym elementem wychowania uczącego odpowiedzialności, konsekwencji, starania się i zauważania, że nawet pozorne granice dzielące nas od marzeń można przekroczyć. Przekonywanie małych czytelników do ponoszenia odpowiedzialności za otoczenie i słabszych pozwala na pokazywanie dziecku, że odpowiedzialność w dążeniu do dobra społecznego jest bardzo ważnym elementem pozwalającym znaleźć swoje miejsce w społeczności.  Dołączanie do dziecięcych obowiązków takich, których celem spontaniczne niesienie pomocy i motywowanie przez odpowiednie lektury pozwala przygotować dziecko do dorosłego życia. Jedną z idealnych lektur dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej jest znana wszystkim ze szkoły książeczka "Jak Wojtek został strażakiem" Czesława Janczarskiego.
Ta, należąca już do klasyki, opowieść o małym Wojtku chcącym być strażakiem, ale ze względu na wiek pomijanym w naborze pozwala pokazać dzieciom, że jeśli tylko wystarczająco mocno się postaramy to możemy spełnić swoje marzenia. Bohater, śniący nocami o złotym, błyszczącym hełmie strażackim, zostaje w domu sam. Mieszkańcy okolicznych domów pracują w polu, a tu nagle wybucha pożar. Chłopiec, niewiele myśląc, ratuje syna sąsiadów, dzwoni na alarm i pomaga w gaszeniu pożaru. Tymi czynami zasłużył na wymarzona nagrodę: dołączenie do straży ochotniczej, której komendant odkrywa, że nie wiek się liczy, ale czyny.
"Jak Wojtek został strażakiem" to doskonała lektura o spełnianiu marzeń. Jest to idealna książka do wspólnego czytania z dzieckiem, przypominania sobie, że nasze pociechy mają marzenia, które chcą spełnić, a my musimy w tym dążeniu wspierać je. Wierszowane przygody małego bohatera doskonale spełniają się jako pierwsza lektura do samodzielnego czytania przez dzieci.
Niewielkich rozmiarów książkę wzbogacono ilustracjami przypominającymi dziecięce rysunki. Proste kształty wykonane akwarelami pozwalają przenieść małych czytelników w świat ich dziecięcej wyobraźni. Półtwarda oprawa, grube strony, niewielka ilość tekstu, duże litery i interesujące ilustracje sprawiają, że lektura przyciąga uwagę dzieci.
Książkę polecam przedszkolakom oraz uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej. Warto tę lekturę potraktować jako pouczającą przygodę i możliwość pokazania dziecku, że w spełnianiu marzeń nie ma przeszkód, że dzięki odpowiedniemu zaangażowaniu możemy osiągnąć cel. Dzięki temu nasze pociechy będą wierzyły w swoje możliwości o realizowały cele zamiast skupiać się na niespełnionych przez nie warunkach.
"Jak Wojtek został strażakiem" to idealna lektura na lekcje etyki. Stanie się ona pretekstem do rozmów na temat tego, dlaczego warto pomagać i podejmować ryzyko.
3 komentarze:

  1. Czytałam i doskonale pamiętam ten tytuł :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pamiętam do dziś. NIdgy nie pomyślałam o tej książce jako budującej wiarę we własne możliwości. Muszę z dziećmi po nią sięgnąć :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam kolegę Wojtka, zawsze chciał być strażakiem:) Ciekawa pozycja dla dzieci!

    OdpowiedzUsuń