Etykiety

poniedziałek, 4 stycznia 2016

Charles Dickens "Opowieść wigilijna" il. Artur Piątekhttp://siedmiorog.pl/opowiesc-wigilijna-ksiazka-z-plyta-cd-audio-poczytajcie-posluchajcie.html
Charles Dickens, Opowieść wigilijna, tł. Tamara Michałowska, il. Artur Piątek, Wrocław „Siedmioróg” 2012
„Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa należy już do klasyki literatury dla dzieci i - jak to z klasyka bywa – przedstawia dość brutalną rzeczywistość wiktoriańskiej Anglii, kiedy zaczyna się już świadomość pracownicza, przez co skąpy Ebenezer Scrooge musi płacić buchalterowi za wolny świąteczny dzień. Baśń ukazuje nam zderzenie biedy i bogactwa. Ukazane w utworze wartości znane są nam z utworów innych pisarzy tworzących w tym czasie. Jednak u Brytyjczyka zły bohater nie zostaje ukarany. Pojawia się tu motyw anglikańsko-protestancki sięgający korzeniami do początków chrześcijaństwa: złe czyny można unieważnić przez wewnętrzną przemianę i zmianę traktowania ludzi. Takiej właśnie metamorfozie ulega wielki skąpiec i bogacz, który dzięki wigilijnym duchom staje się człowiekiem hojnym i niosącym radość. Bohater odkrywa, że obdarowywanie, patrzenie na cudzą radość, dzielenie się tym, co się posiada, dbanie o pracowników może sprawiać radość.
Do pięknie ilustrowanej książki dołączono płytę CD przenoszącą dzieci w  teatr wyobraźni. Realistyczne dźwięki, doskonała gra czytających sprawia, że lektura staje się bardzo przyjemna. Dzięki dołączonej płycie dzieci będą mogły śledzić tekst razem z lektorem. Duża ilość ilustracji pomoże małym czytelnikom na trenowanie pamięci i pomoże w samodzielnych próbach opowiedzenia historii.
Gruba śliska okładka i solidne strony sprawiają, że książka jest trwała. Piękne ilustracje z żywymi kolorami i niewielka ilość tekstu na każdej stronie zachęcą dzieci do samodzielnego czytania. Książkę polecam przedszkolakom oraz uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza