Etykiety

poniedziałek, 18 stycznia 2016

Ewa Zielińska "Misiowe składanki"http://www.wydawnictwobis.com.pl/product.php?id=921
Ewa Zielińska, Misiowe składanki, Warszawa „BIS” 2012
„Misiowe składanki” Ewy Zielińskiej to zestaw wycinanek na dłużej. My zaczynamy powoli z nim pracować i córka każdego dnia wybiera kolejną zabawkę do wycięcia, sklejenia, postawienia na stoliku lub wykorzystuje w czasie zabawy (segregator to wspaniałe miejsce, w którym może schować się słoń przed szukającą go zebrą). Szablonów jest koło dwudziestu i wszystkie dorosłych przeniosą w sentymentalną podróż do czasów dzieciństwa. Nie zabraknie tam misia z kręcącymi się nogami, jeża, misia z żaglówką, dzięcioła, kartonowych klocków z misiem, misia na sankach i wiele, wiele innych. Każda zabawka do sklejenia jest nieco inna. Niektóre (po umocnieniu) można wykorzystać praktycznie, inne postawić na półce wśród zabawek, jeszcze inne doskonale sprawdzą się jako bohaterowie dziecięcych przebieranek. Niektóre można powiesić czy nakleić na ścianie. Wszystko zależy od naszych pomysłów i decyzji na jak długo owe zabawki mają nam wystarczyć. Ze względu na materiał wymagają specjalnej troski, czyli dziecko nauczy się przy nich delikatności, co u nas jest niezwykle ważne, a w czasie robienia takiej zabawki rozwinie wiele umiejętności: posługiwania się nożyczkami (u nas to było moje zadanie), klejem, odpowiednim zginaniem, dopasowywanie elementów, czyli rozwijanie wyobraźni przestrzennej, a w czasie samego klejenia na pewno poćwiczymy z dziećmi motorykę małą.
Szablony są dość proste, ale wymagają sporych umiejętności posługiwania się nożyczkami. Sztywne strony - które początkowo sprawiają dziecku trudności w wycinaniu i przez to pomagają doskonalić umiejętności – zapewniają zabawkom trwałość. Piękne kolory, przemyślana konstrukcja i możliwość tworzenia z rodzicem sprawiają, że zestaw szablonów staje się bardzo atrakcyjną zabawką, w której nie sam efekt jest ważny (choć i on kusi), ale sam proces tworzenia.
„Misiowe składanki” to blok z propozycjami interesujących zabaw, które pozwolą dziecku rozwinąć koncentrację, ale i jednocześnie odprężyć się od wielu zbyt intensywnych bodźców dostarczanych przez media. Wykonywanie zabawek pozwoli rodzicom lepiej przygotować dzieci do obowiązku szkolnego, a wykonywanie go w pierwszych klasach szkoły podstawowej pozwoli na ćwiczenie nabytych umiejętności i wytchnienie od szkolnych zajęć. „Misiowe składanki” są doskonałą propozycją ćwiczeń na zajęcia plastyczne. My na pewno jeszcze długo będziemy się nimi bawić. Na razie udało nam się wykonać dwie zabawki


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza