Etykiety

czwartek, 21 lutego 2019

Katarzyna Gładysz, Joanna Wajs, Paweł Łaczek "Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych" il. Nikola Kucharska


Katarzyna Gładysz, Joanna Wajs, Paweł Łaczek, Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych, il. Nikola Kucharska, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2018
Nikola Kucharska to autorka wielu książek poświęconych światu zwierząt, mitom, przeszłości. Jej publikacje o kotach, działaniu zwierząt i ludzi oraz mitologie greckie oraz słowiańskie cieszą się w naszym domu wielkim powodzeniem. Bogate w ilustracje publikacje zachęcają młodych czytelników do przeglądania, opowiadania i czytania niewielkich ilości treści, rozwiązywania rebusów i zdobywania wiedzy. Kolejna publikacja jej autorstwa doskonale współgra z poprzednimi: znajdziemy w niej jeszcze więcej informacji o zwierzętach i całe mnóstwo fantastycznych ilustracji, która pozwolą nam wejść w świat, który przeminął, zapoznać się z nazwiskami najważniejszych badaczy oraz sposobami prowadzenia badań. Niedługie notatki pomogą nam wyobraźnią przenieść się do dawnego świata.
Autorka książki krok po kroku oprowadza nas po minionym świecie. Przeglądamy wszystkie ery i okresy. Widzimy jak bardzo w każdej z nich zmieniało się otoczenie, jak bardzo zwierzęta walczyły o przetrwanie, w jaki sposób musiały zmieniać się, aby móc trwać i dlaczego ginęło wiele gatunków. Do tego nie zabraknie ciekawostek o odkryciach na terenie Polski, dzięki czemu dowiemy się o legendarnym smoku wawelskim oraz innych rodzimych gadach.
Domyślam się, że nie jest to publikacja absolutnie wszystkich zwierząt, które nie dotrwały do naszych czasów, ale te najbardziej znane i najciekawsze mamy okazję zobaczyć. Do tego dowiemy się jak bardzo zmienny jest nasz świat. Dzięki rozrysowanemu drzewu genealogicznemu poznamy, jakie zmiany zachodziły w świecie zwierząt oraz dlaczego w jakiś tam sposób jesteśmy dalekimi (bardzo dalekimi) kuzynami mamutów czy kotów domowych. Ale o tym dowiecie się śledząc linie pokrewieństwa zawarte w książce.
Zgodnie z rozkładem poszczególnych gałęzi drzewa genealogicznego w książce rozmieszczone są poszczególne informacje o minionych gatunkach. Wielkim plusem tej publikacji jest to, że poznajemy nie tylko dinozaury, z którymi najbardziej kojarzą nam się wymarłe zwierzęta, ale też poznamy bogactwo naczelnych czy innych ssaków oraz ptaków. Poza obszerną częścią poświęconą dinozaurom w książce znajdziemy bardzo dużo gatunków zwierząt, które wyginęły, w tym mamuty, trąbowce, moa i orły Haasta, oreopiteki, smilodony, jelenie olbrzymie, dronty dodo, tarpany, wilkowóry tasmańskie, liczne gatunki tygrysów, małp człekokształtnych i inne. Na początku poznamy pierwsze płazy i gady, zwierzęta jury i kredy, obejrzymy kopalną mapę świata, przyjrzymy się anatomii dinozaura, zobaczymy największe zwierzęta w historii i gdzie znajdują się najciekawsze zbiory historycznych zwierząt, poznamy znanych paleontologów, zobaczymy na mapie świata najważniejsze znaleziska, badaczy, którzy zajmowali się określonymi terenami, poznamy kilka teorii wymarcia dinozaurów, przejrzymy wszystkie giganty, zobaczymy jakie zwierzęta wyginęły niedawno, jakim to grozi w najbliższym czasie i jakie są tego teorie.
Ponad to - tak mniej więcej w połowie książki - przejdziemy się po najważniejszych muzeach na świecie i dowiemy się jakie prehistoryczne zwierzęta można w nich zobaczyć. Naszymi ulubionymi częściami publikacji są przede wszystkim bogate ilustracje zabierające nas podróż po ludzkich osadach, które przecież sąsiadowały z wędrującymi stadami zwierząt. Ważną rzeczą, której dowiedzą się młodzi czytelnicy będą informacje na temat tego, w jaki sposób udomowianie niektórych gatunków wpływało na rozrastanie się populacji innych. Każde zawarte w publikacji zwierzę omówiono mniej lub bardziej dokładnie. Jednym poświęcono kilka zdań, a innym dwie strony. Do tego materiały obfitujące w informacje przepleciono dużymi ilustracjami, dzięki czemu autorka daje dzieciom czas na relaks i wytchnienie w lekturze. Dużym plusem są też strony zawierające podsumowanie wcześniej zdobytej wiedzy, dzięki czemu młodzi czytelnicy będą mogli uporządkować sobie wiedzę. Na samym końcu lektury znajdziemy informacje o zwierzętach, które niedawno wyginęły i o kilku najważniejszych zagrożonych gatunkach. Nawet taka okrojona lista jest bardzo bogata.
Całość prezentuje się bardzo ładnie. Solidna oprawa, bardzo dobrze zszyte strony duże ilustracje Nikoli Kucharskiej,  ich bogactwo szczegółów, niesamowita żywotność bohaterów sprawiają, że sięga się po nią z wielką przyjemnością i nieco umyka uwadze to, że publikacja powstała przy udziale specjalistów (naukowców): Katarzyny Gładysz, Pawła Łaczeka, czyli mamy pewność naukowej rzetelności zawartych w niej treści. Idealna do rozkładania się z nią na łóżku czy dywanie i wielogodzinnego przeglądania, czytania. Ze względu na rozmiary zdecydowanie trudno upchać ją w torebce i zabrać na spacer, ale do plecaka już się zmieści.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz